5.00 / 1 oy

Evde ete wet aging yapmak uygun mudur?

Evde dry aging (kuru dinlendirilmiş) et hazırlamak iki açıdan çok zor. Birincisi dry aging için özel dolaplarda bu işlemi yapmanız gerekiyor ve dry aging dolapları da ev kullanıcısı için çok pahalı. Kasap ya da restoran değilseniz ayda 2-3 yemelik et yapmak için bu dolapların elektrik giderlerini bile karşılamak gereksiz masraflı. İkinci problem ise dry aging et yapmanın mantığı gereği etin dış kısmı kurutulup içinde kalan kısımlarda bakteri oluşumu süreci ertelenmiş oluyor, yani bir nevi dıştaki et içteki et için koroyucu vazifesi görmüş oluyor, bu da etin kütlesinde %50'ye varan bir kayba yol açabiliyor. Lezzet açısından dry aging ile wet aging arasında da şu daha iyi gibi bir karşılaştırma yapmak mümkün olmadığı için dry aging ile dinlendirilmiş etleri steakhouse restoranlarında yemek daha bile hesaplı hale gelmiş oluyor. Gelelim ıslak dinlendirilmiş (wet eging) etlere. Etlere wet aging uygulayabilmek için etlerin hava almayan özel poşetlerde dolapların sıfır derece bölmelerinde dinlendirilmeleri gerekiyormuş, sıfır derece olmazsa koca koca etleri bozma ihtimaliniz var yani. Gelelim soruma, evde sıfır derece soğutma özelliği olan bir dolap var ise wet aging yapılabilir mi sizce?

volkanoxfb

13.12.2019 14:39

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 17 Mayıs 2022 19:40
    0

    iyi bir kasaptan alışveriş yaparak hazır dinlendirilmiş et de satın alabilirsiniz, evinizdeki dolaba güvenmiyorsanız en sağlıklı seçenek budur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde ete wet aging yapmak uygun mudur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.