5.00 / 1 oy

Telefonun şarjı dolunca powerbank ne yapar?

İnternette çok sık tartışıldığına denk geldiğim bir soruyu buraya taşımak ve kıt teknik bilgimle yorumumu da eklemek istiyorum. Soru şu, telefonu powerbank ile şarj ederken şarjının tam dolu olduğunu düşündüğümüz bir powerbank, telefonun şarj seviyesi %100'e ulaştığında voltajı keser mi yoksa daha fazla şarj etmeye devam mı eder?

Bu sorunun bence yanıtı, elektrik akımlarının döngüsel olarak devam etmesi şeklindedir. örneğin ampul takılmamış bir lambader nasıl yanmaz ise telefon gibi bir donanımdan da elektrik talebi olmazsa şarj işlemi tamamlanmış olur. bugünün akıllı telefonları da şarj seviyeleri %100'e ulaştığında telefonları duvardaki elektrik prizlerinden de şarj ederken şarj olmayı durduruyor ki telefon bataryasının ömrü kısalmasın. bildiğim kadarıyla notebook bataryaları için de benzer bir teknoloji var.

Powerbank'ler ise duvardaki elektrik prizlerinden daha akıllı cihazlar, hem telefondan şarj için voltaj talebi olmayınca zaten bir akım söz konusu olamaz diye düşünüyorum.

Bu soruya benden daha mantıklı ve mümkünse teknik bir cevap yazabilecek birisi varsa diye bu soruyu ve kendi yorumumu buraya ekliyorum.

Edit: benzer konu için bkz: Telefonda şarjı tam dolunca prizden çıkartmak için bildirim almak

H.Ünal

27.01.2021 00:33

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Telefonun şarjı dolunca powerbank ne yapar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.