5.00 / 1 oy

Android'de Otomatik Olarak En Güçlü Wi-Fi Ağa Bağlanmak

Kablosuz internet hayatımıza girdiğinden beri her şey çok kolaylaştı. Cebimizdeki akıllı cihazlarla uygulamalarımızı internetten veri akışı sağlayarak kullanabiliyoruz ve bu sayede sosyal medya, bankacılık işlemleri ya da internette haber okuma gibi işlemlerimizi rahatlıkla yapabiliyoruz. Ancak kablosuz internetlerin (Wi-Fi) bir çekim alanı sınırları var ve modemlerin hangi alanda çekip çekmediklerine göre kablosuz ağ sinyalleri ve bağlantı hızları konumdan konuma değişebiliyor. Örneğin modeme yakın olan bir odada bağlantı hızı yeterliyken bir arka odada araya giren duvar nedeniyle bağlantı sürekli gidip gelebiliyor. Bu problemin çözümü de ev ya da ofis içinde birden fazla kablosuz internet ağı kullanmak oluyor.

bkz: Xiaomi Wifi 2 Sinyal Yükseltici işe yarıyor mu?

bkz: TP-Link Powerline İle Ethernet Aktarımı Yapmak

bkz: Modemde Mesh Nedir?

Android cihazlarda kablosuz ağ seçimi algoritması maalesef çok verimli çalışmıyor. Bağlandığınız bir kablosuz ağ yan odaya geçtiğinizde çok zayıf çekmeye başlarsa ve aslında bağlanabileceğiniz daha hızlı bir ağ var ise maalesef Android sizi bu daha hızlı ağa otomatik olarak geçirmiyor. Bunun yerine önce bağlı olduğunuz ağdan tamamen kopmanızı bekliyor. Dolayısıyla bir diş çeken ve kopma ile kopmama arasında gidip gelen bir Wi-Fi ağına bağlıysanız hemen yanı başınızdaki tam çeken Wi-Fi ağına manuel bağlantı kurmanız gerekiyor. Gün boyu evinizin ya da ofisinizin içinde farklı komumlara gittiğinizde de bu işlemi tekrarlamanız gerekiyor. Bu yazıda size bu problemi otomatik olarak çözme yeteneği olan bir uygulama tanıtacağım.

- Telefonunuza Wifi Switcher uygulamasını kurun. Kurulum esnasında bazı izinler vermeniz istenecek.

- Uygulamayı açtıktan sonra kullanmayı tercih ettiğiniz kablosuz ağları ev hangi aralıklarda hangi ağları öncelikli olarak kullanacağınızı belirleyebiliyorsunuz. Böylece bir ağın çekim seviyesi istediğiniz seviyenin altına indiğinde otomatik olarak bulunduğunuz yerdeki en güçlü çeken kablosuz internet ağına bağlanacaksınız.

android otomatik kablosuz ağ değişimi

emre dayan

03.02.2021 21:26

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 27 Şubat 2022 07:03
    0

    ilginç bir şekilde bu konuyu android de bu zamana kadar çözemedi apple da

  • 17 Mart 2022 02:09
    0

    iyi de bunu herhangi bir işletim sisteminin otomatik olarak arka planda zaten gerçekleştiriyor olması gerekmez mi? en azından mevcut kablosuz ağ baplantısının sinyal gücü bire falan düşünce kayıtlı ağlar arasından daha yüksek sinyal gücü olan varsa hemen ona kesintisiz olarak bağlanması beklenir gibi geliyor bana. en azından ben beklerim

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Android'de Otomatik Olarak En Güçlü Wi-Fi Ağa Bağlanmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.