5.00 / 1 oy

Su arıtma cihazının membran filtresini değiştirmek

Su arıtma cihazlarının filtrasyon kısmının en önemli parçası membran filtrelerdir, çünkü suyun asıl olarak arıtıldığı ve kirli suyun da atıldığı kısım tam olarak bu kısımda gerçekleşir.

Su arıtma cihazınızın membran filtresini değiştirmek çok kolay bir işlem, ama ilk kez yapan kişilerde eski membran filtresini çıkartmak biraz zor olduğu için kendi deneyimimden de yola çıkarak güzel ve pratik bir yöntem tavsiye etmek istiyorum.

Eski membranınızı sökmeden önce membran kabındaki suyu 5 dakika kadar boşaltın, böylece sökme esnasında üstünüze kirli su sıçrama riskini de azaltmış olursunuz. Sonrasında membran filtresinin kapağını açın (açmak için varsa hazır yuvarlak plastik aparatlardan kullanın, yoksa işkence gibi bir şeyle sıkarak da çevirip açmayı deneyebilirsiniz).

Membran filtreleri yerine oturarak takıldığı ve yıllarca kullanıldıklarında biraz şişme yaptıkları için çıkartma işlemi biraz zor olabiliyor. Bunun için ortadaki plastik kısmın da membrana dahil olduğunu bilerek tümden çıkartmayı deneyebilirsiniz. Benim aklıma gelen yöntem ise eski membran filtresinin ortasındaki plastik parçadaki deliklerden cırt kelepçe geçirerek bağlamak ve direk kelepçeden tutarak çekip çıkartmak oldu. Böylece hiç çamurlu filtreyi ellemek zorunda kalmadan kolaylıkla çıkarttım.

Eski filtrenizi çıkarttıkran sonra direk çöpe atın ve plastik kabı ile kapağını iyice yıkayın. Su boruları ve dirsek gibi bağlantı parçalarının içi de kahverengi olduysa bence temizlemekle hiç uğraşmadan atın ve yenisini sipariş edin ki çabanız anlamlı olsun.

Son olarak yeni membran filtresini takmadan önce suya tutarak yıkayın ve ittirip yerine oturtarak takın. İki ucu farklı olduğu için ucunda delik olan parça kapağa yakın olacak şekilde takın.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer başlıkalar için;

bkz: En kaliteli membran filtre markası hangisi?

bkz: Su arıtma cihazından neden su gelmiyor olabilir?

bkz: Su arıtma cihazı musluğu nasıl değiştirilir?

bkz: Brita On Tap Su Arıtma Cihazı Kullananlar Tavsiye Eder misiniz?

bkz: Su arıtma cihazı damlatıyorsa çözüm burada

bkz: Damlatan musluk (lavabo bataryası) nasıl tamir edilir?

aysuncum

24.05.2021 06:14

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 3 Aralık 2021 00:08
    3

    merhaba, vontron marka membran alarak ben de evdeki su arıtma sisteminin membranını değiştirdim ama tds ölçüm cihazı ile (bkz: TDS Ölçüm Cihazı (TDS Metre) Tavsiyesi) ölçüm yaptığımda normal çeşme suyu 350 civarı çıkarken arıtma da 250 civarı çıkıyor ve tadı da resmen çok kötü. içme suyunun tds değeri ise 25 civarı çıktı. acaba su arıtma cihazından gelen suyun tds değeri kaç olmalıdır ideal olarak?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Su arıtma cihazının membran filtresini değiştirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.