5.00 / 1 oy

SSH Nedir?

SSH (Secure Shell/Güvenli Kabuk), uzak makineleri yönetebilmek amacıyla kullanılan ve içeriği şifrelenerek transfer edilen bir iletişim protokolüdür. Uzakta bağlantı kurulan cihaza SSH sunucusu, bağlantı kuran cihaza ise SSH istemcisi adı verilir.

SSH'e neden ihtiyaç duyulduğu ve selefi olan Telnet'in güvenlik açıkları konusunda bilgi almak için bkz: Telnet Nedir?. Telnet'te düz yazı olarak iletilen komutlar, mesajlar ve oturum açma bilgileri (kullanıcı adı ve hatta parola bile) ağa sızan kişiler tarafından yakalandıklarında ciddi güvenlik açıklarına neden olmaktaydı. SSH ise kimlik doğrulama işlemlerini anahtarlar (key) kullanarak şifrelemekte, açılan portları tünelleme (tunneling) ile korumakta, buna ek olarak dosya transferleri için de SFTP gibi güvenli protokoller sunmaktadır.

SSH, ilk olarak (zaman içerisinde SSH-1 olarak isimlendirilmiştir) 1995 yılında Finlandiya'da geliştirilmiştir ve ücretsiz olarak paylaşılmıştır. Bu dönemde SSH, en yakın muadili olan Telnet'e göre şifreleme özellikleri barındırdığı için çok daha güvenliydi ve bunun neticesi olarak çok talep gördü. İkinci sürüm olarak adlandırılan SSH-2 ise 2006 yılında geliştirilmiştir. SSH, Unix tabanlı işletim sistemlerinde (ve yakın zamanda Windows işletim sistemli cihazlarda) bugün halen kullanılmakta olan popüler bir protokoldür.

networkman

30.01.2021 12:15

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
SSH Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.