5.00 / 1 oy

Telnet Nedir?

Telnet, artık popülerliğini kaybetmiş bir yöntem olsa da SSH'e neden gereksinim duyulduğunun anlaşılabilmesi için hakkınd kısa bir bilgilendirme yazısı hazırlamak istedim. Telnet, uzak makinelere bağlanmak amacıyla kullanılan bir TCP/IP protokolüdür. 1990'lı yılların ortalarında SSH geliştirilmeden önce yaygın olarak kullanılıyordu ve komut satırı ile kullanılan karanlık bir tasarımı vardı.

Telnet'in yerini SSH'e bırakma nedeni ise Telnet'in şifrelenmemiş verileri kullanması dolayısıyla güvenli bir araç olmamasıdır. SSH'te oturum açmak için kullandığınız bilgiler encrypt edilmektedir (şifrelenmektedir), ancak Telnet'te ise düz metin olarak gönderilmektedir. Bu da ağdan çıkan bilgileri (23. port) toplayan kötü niyetli kişiler tarafından oturum açma bilgilerinin öğrenilmesi ve sistemlerin uzaktan suistimal edilmesi anlamına geliyordu.

Telnet, 90'lı yılların işletim sistemlerinde hazır olarak gelen bir araçtı ancak 2000'li yıllarda hazırlanan işletim sistemlerinde önce opsiyonel olarak etkinleştirilebilen bir araca dönüştü; sonrasında ise tamamen tarihe karıştı. Bugün yerini güvenli ve şifrelenmiş bir iletişim protokolü olan SSH'e bırakmıştır.

Edit: SSH Nedir?

networkman

30.01.2021 11:27

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 30 Nisan 2022 02:28
    0

    çok fazla güvenlik açığı var, şifreleme yok ve sonuç olarak artık kullanılmayan bir protokol

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Telnet Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.