5.00 / 1 oy

İki Kat Maske Kullanmak Daha Mı Güvenli?

Covid-19 virüsünün vaka sayıları maalesef artış göstermeye devam ediyorlar ve insanlarımızın ciddi bir kısmı da artık bu hastalığa karşı korkmamak gibi çok hatalı bir reaksiyon geliştirmeye başladılar. Sanıyorlar ki şimdiye kadar bulaşmadığı için bundan sonra da koronavirüs kendilerine bulaşmaz. Maske takmadıkları için de kendilerinden çok karşılarındaki insanları tehlikeye sokmuş oluyorlar ama uyarsanız da umursamıyorlar.

Televizyonlara katılan bilim insanları sürekli olarak maskelerin sadece virüsü karşıdaki kişilere bulaştırmayı engelleme açısından faydalı olduğunu söylüyorlar. Yani taktığımız maskelerin bizi koruma özelliği aslında sıfır olmasa da yine de yetersiz.

N95 maske bulmak mümkün değil, N95 olarak satılan çoğu maske de zaten N95 değil. Her gün kullan at maske kullanmak durumundayız ve tanıdığım herkes de aynı uygulamayı yapıyor. Peki acaba kendimizi bu maskelerle koruyabilmek için maskenin altına kağıt havlu koymak ya da iki kat üst üste maske takmak gibi bir uygulama yapsak faydası olur mu? Örneğin koronavirüse sahip birisi farkında olmadan 1 metre uzağımdayken konuşurken saçtığı tükürüklerden korunabilmek için siperlik dışında sadece maske kullanarak alınabilecek bir önlem var mı, varsa nedir?

arda

02.09.2020 22:59

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Mart 2022 17:45
    2

    tek kat maske takarken hasta olan çok kişi gördüm ama sürekli iki kat maske takmak da soluduğunuz oksijen miktarını çok düşüreceği için onun da kendi dezavantajları vardır. N95 tipi bir maskeyi hiç çıkartmadan ve burnunuzu falan ara ara dışarı çıkartmadan kullanmak sanırım halen en sağlıklısı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
İki Kat Maske Kullanmak Daha Mı Güvenli?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.