5.00 / 1 oy

Siyah pirinç nasıl pişirilir?

Geçen gün online süpermarketlerden birinden alışveriş yapıyordum pirinç ararken karşıma siyah pirinç çıktı. Açıkçası pirinç pilavından haz etmem fakat siyah pirinci merak edip biraz araştırınca glisemik indeksinin beyaz pirince göre daha düşük olduğunu, lif oranı ve protein miktarının yüksek olduğunu ve içerisinde gluten olmadığını okudum. Yüksek lif oranı ve düşük glisemik indeksi sayesinde daha tok tutma özelliği varmış. Ayrıca kendisi antioksidan bakımından zengin olması ve barsakları çalıştırması ile de merakımı artırmış durumda. Renginin değişik olması sebebiyle çeşitli yemeklerin yanında sunum olarak göze hitap edeceğini de düşünüyorum. Yemeseniz bile sunuma önem veriyorsanız denenebilir bence. 

Bizim bildiğimiz, kullandığımız pirinç ile pilav yaparken 1 su bardağı pirince bir buçuk su bardağı su koyarken siyah pirinç ile yapılan pilav için 1su bardağı pirince 3 su bardağı su koymak gerekiyormuş. Pilav yapmadan yarım saat önce siyah pirinci sıcak suda üzerine tuz koyarak bekletmeniz daha iyi pişmesine yardımcı olacağı da belirtilmiş. Beyaz pirinçten pişirme olarak diğer farkı da siyah pirincin kabuğu ile tüketilmesi. 

İnternette yaptığım araştırma sonucu eskiden Çin’de sedece üst tabakada bulunan tüketebildiği bir besin olması sebebiyle diğer kişiler tarafından yasak pirinç olarak adlandırılıyormuş.  
 

hburkek

13.01.2021 21:55

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Siyah pirinç nasıl pişirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.