5.00 / 1 oy

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

Evimin balkonu sebze yetiştirmek için müsit, hem geniş hem de yerden yüksek olduğu için yoldan geçen arabaların egsoz dumanlarından uzak. Ben de çeri domates ile artık bu işe bir yerinden başlama kararı aldım. Domates yetiştiren kişilerden tecrübelerini ve ipuçlarını paylaşmalarını rica ediyorum. Fazlasını paylaşmanız da dah güzel olur elbette ancak kafamdaki başlangıç aşamasındaki sorular şu şekilde:

1. Domates için saksı seçimi nasıl olmalı?

2. Domates için en uygun toprak nedir ve nereden alabilirim?

3. Domatesleri fide olarak mı almalıyım yoksa tohumdan mı yetiştirmeliyim

4. Domates ekmek için en uygun zaman ne zamandır?

5. Domateslerin olgunlaşması ne kadar sürer?

nahide1

25.06.2019 08:45

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 26 Haziran 2019 16:55
  9

  Domates deyip geçmemek gerek çünkü çok farklı domates türleri var. Örneğin yerli tohum domateslerden ayaş domatesi mi, çanakkale domatesi mi, pembe domates mi vs gibi. Yetiştirmek istediğiniz domates türüne karar vermek için de şartlarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor.

  Saksıda domates yetiştiriciliğini aşama aşama ele almak gerek. Tohumdan yetiştirme yapacağınızı varsayarak:

  1. Aşama -  Tohum edinimi ve tohumun çimlendirilmesi: Çimlendirme işlemini torf kullanarak kağıt bardaklarda ya da viyollerde yapabilirsiniz. Ortalama 10-15 gün kadar sürede çimlenme tamamlanıyor. Can suyu vermeyi ve toprağı sürekli nemli tutmayı ihmal etmeyin.

  2. Aşama -  Fidenin derin bir saksıya aktarılması: Bitkilerin zarar görmemesi için çimlenmiş domatesleri saksıya aktarırken viyolün ya da kağıt bardağın içerisindeki toprakla birlikte tutularak konması lazım. Sonrasında da can suyu verip güneş alan bir alanda saksıları konumlandırmak gerek. Toprak seçimi olarak gübreli bahçe toprağı kullanabiliriz.

 • 27 Nisan 2022 10:56

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.