5.00 / 1 oy

Saat camındaki çizikler evde nasıl giderilebilir?

Saatçi bir arkadaşımdan öğrendiğim ve aslında saatçilerin de saat camlarındaki çizikleri gidermek amacıyla kullandıkları yöntem olduğunu öğrendiğim çok basit bir yöntem paylaşacağım. Çizik bildiğimiz gibi giderilen bir şey değil, ancak bir çiziği giderebilmek için bütün bir yüzeyi inceltmemiz gerekiyor ve tüm yüzey, çiziğin olduğu seviyede inceldiğinde zaten ortada çizik diye bir şey kalmamış oluyor. Bu inceltme işlemi için ıslak zımpara (200'lük) kullanılıyor ve zımparalama işlemi öncesi 1 gün suda bekletiliyorlar. Islak zımparalama işlemi sonrasında saat camındaki yüzey yeterince inceltildiğinde doğal olarak camın matlaştığını göreceksiniz, bu aşamada da camı cilalayarak saatin camını ilk satın aldığınızdaki zaman olduğu gibi parlatabilirsiniz.

Islak zımparalama üzeri cilalama işlemini, uzun yıllardır kullanmakta olduğunuz ve kullanmak istediğiniz saatlerde çok fazla kere (her hafta gibi) yapmamaya özen gösterin çünkü saat camınızın yüzey kalınlığının da bir sınırı var ve her zımpara işleminin bu yüzey kalınlığından mikronluk da olsa bir yüzeyi silip attığını unutmayın. Son olarak bu çalışmayı sabit bir büyüteç ile bakarak yaparsanız kılcal çizikleri de atlamamış olursunuz.

yildirim.ergun

25.05.2020 07:26

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Saat camındaki çizikler evde nasıl giderilebilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.