5.00 / 1 oy

Üroonkoloji nedir?

Üroonkoloji, Üroloji ana bilim dalının alt dallarından biridir. Önce kısa bir üroloji tanımı yapmakta fayda var; Üroloji, hem kadın hem erkek bedeninin idrar yolu ile erkek üreme organı hastalıklarının teşhisi ve tedavisi ile ilgilenmektedir. böbrek nakli, böbreküstü bezleri ile ilgili hastalıkların tedavisi de ürolojinin ilgi alanına girmektedir. 

Ürolojinin en bilinen branşları:

  • Androloji ve İnfertilite: Erkek cinsel sağlığı ve kısırlık ile ilgili hastalıklar ilgi alanına girmaktedir. 
  • Çocuk Ürolojisi: Pediatrik Üroloji olarak geçer ve gençlik çağına gelmeyen çocuklar ile ilgilenir. 
  • Kadın Ürolojisi: Ürojinekoloji olarak da bilinmektedir. Kadın idrar yolu hastalıkları ile ilgilenir.

Üroonkoloji ise özellikle prostat, testis, mesane, böbrek kanserleri olmak üzere üroloji alanına giren organların kanserli hücreleri ile ilgilenmektedir. Erken tanı tüm kanser türlerinde olduğu gibi üroloji alanında da erken tanı olması durumunda tedaviye daha yanıt vermektedir. Dolayısıyla karnın yanlarında ağrı olması, yumurtalıklarda ağrısız şişlik olması, ağrı olmasa bile idrardan kan gelmesi, idrara çıkmada bozukluk olması durumunda zaman kaybetmeden üroloji bölümüne başvurmanız gerekmektedir. 

 

denizil

11.12.2020 22:05

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Üroonkoloji nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.