5.00 / 1 oy

Gözlük camı temizleme yöntemleri nelerdir?

Güneş gözlüğü ya da numaralı gözlük fark etmeksizin kullandığım bütün gözlükler çok kısa sürede kirleniyor. Özellikle numaralı gözlüğüm her sabah kalktığımda mutlak suretle silme işlemi gerektiriyor. Yoksa kirli bir dünyaya merhaba demek zorunda kalıyorum. Gözlüğü temizlemek için kullandığım silme bezi "Essilor Crizal" marka o kadar güzel o kadar yumuşacık ki bir şey olacak ya da kaybolacak diye inanılmaz korkuyorum. Bir daha aynısını bulabilir miyim bilmiyorum gözlüğü satın alırken hediye etmişlerdi. Bununla temizle daha güzel sonuç alırsın demişlerdi. Gerçekten de öyleymiş. Başka bezleri deneyince farkı anladım. Fakat sorun şu ki bazen silme bezi de kirleniyor işte o zaman sabunlu su ile mi temizlemem gerekiyor bezi yoksa bulaşık detarjanı ile mi emin olamıyorum. Bezin kirlenmesini gözlük camının bazen inanılmaz kirlenmesine bağlıyorum mesela soğan doğrarken gözlerim yaşarırsa gözyaşı damlası gözlük camına gelmese bile sanki yağmur yağmış da kurumuş gibi küçük noktalar halinde damlacıklar oluyor gözlüğümde işte bu noktada gözlük silme bezini gözlüğün camına değdirmek istemiyorum. Birkaç temizleme yönteminden bahsedilmiş internette sizin denediğiniz yöntemler ve memnun kaldıklarınız var mı? Olumlu olumsuz yanlarını belirtirseniz çok iyi olur. Hem dışarı çıkmaktan korktuğum hem de her şeyin inanılmaz pahalandığı şu günlerde gözlük camına temizleyeceğim diye zarar vermek istemiyorum. 

Yöntemler

Mikrofiber bez ile temizleme: Gözlük camında sadece toz varsa ağzınızdan buhar çıkararak (hoh yapmak olarak da ifade edebiliriz :) ) gözlük camında buğu yaptıktan sonra mikrofiber bez ile gözlük camlarını temizlenebilir. Kurumuş kirler çok fazlaysa önce sabunlu su ile gözlük camındaki kirlerin yumuşatılması öneriliyor. 

Karbonat ve tuz karışımı: 1'er çay kaşığı karbonat ile tuz iyice karıştırılarak hazırlanan karışımda tuzun iyice eridiğine emin olmak gerekiyor sanırım yoksa temizleyelim derken gözlük camı çizilebilir bile diye korkuyorum. 

Diş macunu ile ovalamak: Diş macununun dişleri temizlemenin yanında birçok farklı temizlik alanında kullanıldığını duymuştum. Gözlük camı temizliği de bu temizleme işlemlerinden biri. Fakat yine taneli diş macunu olmamasında yarar var diye düşünüyorum gözlük camının çizilmemesi için. Ayrıca diş macununun gözlük camındaki çizikleri de geçirdiği rivayet ediliyor. Çizik bir gözlük camım olursa denerim lakin şu an bir bilgim bulunmuyor. 

Patates kabuğu ile gözlük camı temizleme: Bu yöntemin sadece adını duydum lakin emin olamıyorum nasıl temizler. Patates kabuğu ile temizlemeyi deneyen varsa bizi de aydınlatırssa sevinirim. 

Temizlik spreyleri: Gözlükçülerde satılan gözlük camı temizleme spreyleri de kendisi bir şeyler hazırlamaya vakti olmayan ya da emin olamayan kişiler için bir seçenek. Tabii kaliteli markalar ve son kullanma tarihi geçmemiş ürünler kullanmak koşuluyla. 

Gözlük camı temizlik mendili: Son zamanlarda sıklıkla kullanılan ürünlerden biri de ıslak mendile benzeyen gözlük camı temizleme mendilleri. Çok pratik ve kullanışlı. Dışarı daha çok ihtiyacına yarayan etkili bir çözüm yöntemi. Çantanızda bir paket bulunmasında her zaman fayda var. 

Özellikle fazla bilinmeyen yöntemler ile gözlük camlarını temizleyeniniz varsa bizi de bilgilendiririseniz çok seviniriz. Herkes numaralı gözlük kullanmayabilir fakat büyük bir çoğunluk güneş gözlüğü kullanmakta. 

miracle butterfly

02.12.2020 02:05

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gözlük camı temizleme yöntemleri nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.