5.00 / 1 oy

Kahkaha Yogası Nedir?

İnternette gördüğüm ve en azından benim yeni öğrendiğim ilginç bir toplu meditasyon uygulamasını paylaşmak istiyorum, adı kahkaha yogası (laughter yoga). Gülmek, vücutta mutluluk hormonlarının salgılanmasına yol açması bakımından ciddi anlamda olumlu değişimlere yol açabilen bir rahatlama. Aynı zamanda gülmenin bulaşıcı olması gibi de bir durum var.

İnternette açıp baktım toplanıp neye gülüyor bu insanlar diye (zaten yoga gibi binlerce yıllık geçmişi olan bir meditasyon türünden de bahsetmiyoruz burada.), farklı şekillerde bu meditasyonu yapan gruplar farklı uygulamalar geliştirmişler. Kimileri birbirlerine bakacak şekilde konumlandıktan sonra herkes birbirine gülüyor ve zincirleme gülme reaksiyonu bu şekilde sürdürülmeye çalışılıyor. Kimileri ise boşluğa bakarak gülüyor.

Toplu meditasyonlarda konsantre olma aşaması işin genelde en sancılı sürecidir, konu bir de kahkaha yogası olunca işin bu kısmını pek sevemedim çünkü başlarda herkes zorlayarak gülmeye, tebessüm etmye ve kahkaha atmaya çalışıyor. Organik olarak gülünmeye başlanabilmesi için ise ortada komik bir hadisenin olması gerekiyor.

Toplu olarak gülmenin faydalarını sonuna kadar savunuyorum ve bu uygulamayı destekliyorum. Ama gelenekleri çok eskiye dayanan ve fiziksel tekniklere ek olarak nefes meditasyonu gibi konuları da içeren yoga ile bu konuyu birbiri içine geçiremedim açıkçası. Kahlaha meditasyonu denebilir ama kahkaha yogası ismi çok zorlama olmuş. Topluca gülmenin ise stand-up gösterilerine katılmak ya da sinemada komedi filmlerine gitmek gibi daha güzel alternatifleri var zorlayarak gülmek yerine.

ışıl_drama

29.01.2021 14:34

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 6 Kasım 2021 14:42
    0

    o kadar kişi gülerse zaten ortamdaki herkes siniri bozulacağı için gülme krizine girecektir ama bir yerde bir yeter noktası olur ve gülmekten insan sıkılır, tek başına yapılabilmesi zaten pek mümkün bir terapi değil.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kahkaha Yogası Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.