5.00 / 1 oy

Su arıtma sistemindeki çekvalf nasıl çıkartılır?

Su arıtma cihazının içindeki filtreleri ve membranını değiştirmek için komple yeni set sipariş ettim, ama basit bir çekvalfi sökmek neredeyse bir saatimi alınca çok basit bir işlem gereksiz uzun sürmüş oldu. Aslında bunun çok basit bir yolu varmış ama bilmeyince işte böyle gereksiz yere uğraşıp durmuş olunuyor ve ben de başka kişilerin zamanları da böyle akıp gitmesin diye çekvalf sökmenin basit yolunu paylaşmak için bu yazıyı eklemek istedim.

Çekvalf, borular arası bir bağlantı elemanı ama diğer bağlantı elemanlarından farklı olarak tek taraflı bir sistem. Yani bir yere giden suyun (örneğin arıtmadan çıkan kirli suyun) geri dönmemesini istediğiniz yere çekvalf (check valve) ekliyorsunuz ve tek taraflı bir su akışı gerçekleşmiş oluyor burada. Ama bir gün buradaki donanımı değiştirmek istediğinizde de çekvalfi sökmek için biraz uğraşmanız gerekiyor, çünkü suyun sızmaması ve kazara içindeki hortumun çıkmaması için özel olarak çıkmayacak şekilde yapılmış bir donanım bu.

Ama çekvalfi kırmadan sökebilmeniz için de basit bir özellik var aslında, hortumu soktuğunuz bölgedeki çıkıntıya (uç tarafına) bastığınızda içindeki borunun çıktığını ve çekvalfin de yerinden çıktığını göreceksiniz. Tabi bu bilgiyi keşke daha kuru ve kolay erişilebilir bir yerde öğrenseydim, ama zor erişilebilen ve su damlayan bir yerde yapınca insan bu kadar sakince düşünemiyor maalesef :(

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Su arıtma cihazının membran filtresini değiştirmek

bkz: Su arıtma cihazının filtre kapağını açmak

bkz: Su arıtma cihazı filtre sırası

bkz: Su arıtma cihazından neden su gelmiyor olabilir?

bkz: Su arıtma cihazı musluğu nasıl değiştirilir?

bkz: Su arıtma cihazı damlatıyorsa çözüm burada

Mustafa.Tekin

30.07.2021 23:11

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 13 Haziran 2022 11:38
    0

    altındaki kancayı ittirince üstteki kısım da çıkartılabilir duruma geliyor, ama hatrı sayılır miktarda tırnak ve sabır gerektiriyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Su arıtma sistemindeki çekvalf nasıl çıkartılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.