5.00 / 1 oy

PLA Filamentler Sağlıklı Mıdır Zararlı Mıdır?

ABS filamentlerin zararlı olduklarını biliyorum ama PLA filamentlerin zararlı olup olmadıkları konusunda çelişkili yazılar var internette. Gıda ürünleri hazırlamak için aklımda birkaç farklı proje var.

Örneğin internetteki hamburger köftesi press'lerinin boyutlarını ve ete verdikleri desenleri beğenmiyorum ve farklı türden press'ler üretmek istiyorum. Hamburger eti presinin ne olduğunu şöyle anlatmaya çalışayım, kıymaya hamburger köftesi şekli verebilmek için bir kalıba koyup bastırmanız gerekiyor ve bu ekipmana da press aleti diyorlar. Yurt dışında çok güzel pres aletleri var ama bizde seçenek maalesef çok az ve ben de kendim birkaç model üretmeyi düşünüyorum. Bu işlem için de 3 boyutlu yazıcı kullanmak gibi bir fikrim var.

3 boyutlu yazıcılar farklı türlerde filamentler kullanabiliyorlar ama ben gıda ile doğrudan temas edecek türden bir ekipman hazırlayacağım için zararlı olmaması gereken bir filament seçmeye çalışıyorum. PLA'nın bazı kaynaklara göre organik olma durumu var ama bazı kaynaklarda da eritilerek kullanıldığı için gıda ekipmanları üretebilmek için sağlıksız olması söz konusu. Bilgisi olan arkadaşlara sormak istediğim soru, PLA ile bu gibi aparatlar üretsem ne derece sağlıklı ya da sağlıksız olur?

Not: İnternette de çok sayıda hammaddesi belirsiz plastik gıda ekipmanı var, ama bu şekilde üretim yapmak istemiyorum.

flyemo

02.11.2020 17:54

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
PLA Filamentler Sağlıklı Mıdır Zararlı Mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.