5.00 / 1 oy

TCP/IP Nedir?

Öncelikle konu devamlılığı için bugün paylaştığım önceki yazılar:

bkz: internet nedir?

bkz: IP Adresi Nedir?

bkz: TCP Nedir?

İnternet, IP ve TCP kavramlarını daha yakından tanıdıktan sonra artık TCP/IP protokol kümesine (Internet protocol suite - İnternet iletişim kuralları dizisi) geçebiliriz. Bütün bu teknolojiler ve protokoller, birbirlerinden çok uzak mesafelerde yer alan cihazları birbirleri ile veri paylaştırabilmek için yapılıyor ama birbirlerini de bulabilmeleri ve en hızlı şekilde iletişim kurabilmeleri amaçlanıyor. Her bir internet sitesinin de birer IP adresi ile birlikte uzaktaki sunucularda barındırıldığını ve IP adresi ezberlemek yerine site adlarını yazabildiğimizi de DNS Nedir? yazısında görmüştük. Örneğin facebook'a bağlanmak istediğimizde arka planda DNS sunucuları sayesinde ilgili IP adresine bağlanmaktayız ve hiçbir IP adresi ezberlemek durumunda da kalmayız (bkz: Ping Nedir ve Nasıl Ping Atılır?).

IP adresi ile internete giren her bir cihazı adreslendirebiliyoruz ve TCP ile de verilerimizi bir cihazdan diğerine gönderebiliyoruz. TCP/IP de TCP veri iletim protokolleri ile IP adreslerine veri gönderimi anlamına gelmeliydi, ama TCP/IP sadece TCP protokolü ile çalışan bir veri iletimi anlamına gelmemektedir. Bir protokol kümesidir ve IP adresleri ile cihazlar arasında veri iletimini mümkün kılan protokoller bütününü (IP, TCP, UDP, ICMP...) ifade etmektedir.

bkz: ICMP (internet control messaging protocol) Nedir?

networkman

06.02.2021 20:40

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
TCP/IP Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.