5.00 / 1 oy

Wordpress'te http'den https'ye yönlendirme nasıl yapılır?

SSL sertifikaları, artık tüm internet sitelerinin olmazsa olmaz bileşenlerinden birisi oldu ve bu sürece destek olan tüm tarayıcılara da bir kullanıcı olarak teşekkür etmek istiyorum. Bu sayede ücretsiz ssl sertifikası sağlayıcıları da ortaya çıktı ve internet belki bir nebze daha güvenli bir yere dönüştü.

Wordpress ile hazırlanmış bir internet sitesinin https olarak yüklendiğinden ve site içinde 301 yönlendirmesi yapıldığından emin olmak için ne yapılması gerektiğine bakarken en pratik çözümün doğrudan barındırma firmalarının verdikleri paneller olduğu sonucuna vardım. Cpanel, plesk, Nginx, Cloudflare gibi hizmet sağlayıcı panellerin içerisinde http'den https'ye otomatik yönlendirme yapabilmeniz için bir düğme (ayar) bulunuyor ve bu ayarı etkinleştirdiğinizde sayfayı http protokolünde açmak istediğinizde bile sayfa otomatik olarak https protokolüne yönlendiriliyor.

Ancak internet sitenizin sunucusu apache ise (wordpress bir internet sitesi ise çok yüksek bir ihtimalle apache'dir) müdahaleyi manuel olarak .htacces dosyasından gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda .htaccess dosyasının içine eklemeniz gereken http'den https'ye otomatik (301 kodu ile) yönlendirme kodu şu şekildedir:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Wordpress Esperanza ücretsiz http https yönlendirmesi

bkz: Asp.NET web.config ile Otomatik http https Yönlendirmesi

bkz: DNS Over HTTPS nedir?

bkz: Wildcard SSL Nedir?

bkz: Wordpress Web sitenizde kritik bir hata oluştu hatası

bkz: Wordpress güvenlik eklentileri tavsiyeleri

ferrari

17.07.2021 22:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 14 Ekim 2021 03:47
    0

    cpanel içerisinde 301 yönlendirmesi için kural eklemek de mümkün bildiğim kadarıyla. hosting ortamlarında yetkiler sınırlı olsa da bu gibi düzenlemeler daha kolay yapılabildiği için faydalanmakta fayda var

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Wordpress'te http'den https'ye yönlendirme nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.