5.00 / 1 oy

Pamuk üretimi nasıl yapılır?

Tekstik ve konfeksiyon sektörlerinde öncelşkli olmak üzere çok miktarda kullanılan pamuk, aynı zamanda sağlık sektörü, bitkisel yağ üretimi ve kimya sanayisi gibi alanlarda da hammadde olarak kullanımı vardır. Ekonomik olarak tarihimizde de beyaz altın olarak isimlendirebilecek kadar önemli bir yeri olmasından dolayı pamuk üretiminin nasıl yapıldığına dair bir başlık açmak istedim.

Pamuk bildiğimiz gibi aslında bir bitkidir ve bu bitki meyve olarak da pamuk verir. Pamuklar elle ya da makineler yardımıyla toplanırlar çiğit fabrikalarında ayıklanarak ham pamuk kısmı ayıklanır. Sonraki aşamada ise pamuktan iplik elde edilir ve bizim bildiğimiz pamuk ipliğinin kabaca üretim hikayesi aslında budur.

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yıllık pamuk raporları hazırlanır ve pamuk üretimi ile tületimine dair gelişmeler ve trendler bu raporda paylaşılır. Dünyada pamuk üretiminin ve tüketiminin son bir yıllık durumu incelenir ve bu rapora göre ülke olarak pamuk üretimini destekleme politikaları belirlenir. Hem iç pazar, hem de dış pazar olarak büyük bir potansiyeli olan pamuk, ülkemiz için önemli üretim kaynaklarından birisi olmaya devam edecektir.

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Pamuk yağı zararlı mıdır?

bkz: Koltuk döşemesi için kumaş seçimi nasıl yapılır?

bkz: Evde kumaş boyama nasıl yapılır?

bkz: Terletmeyen Kumaştan Ucuz Tişört Tavsiyesi

bkz: Tarımsal Malçlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

bkz: Topraksız tarım ile hangi meyve ve sebzeler üretilebilir?

ozankaynak

31.03.2021 16:20

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Pamuk üretimi nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.