5.00 / 1 oy

Evde kumaş boyama nasıl yapılır?

Çalışma odamda üşüdükçe üzerime aldığım ve çalışma sandalyemde asılı olan çok sevdiğim hırkam güneşe maruz kaldıkça günler içinde renginde değişim olmuş ve ne yazık ki ben bunu çok geç fark etmişim.. Şimdi kumaş boyası alıp kendim boyamayı düşünüyoru fakat nasıl yapılacağı konusunda hiç bir fikrim yok. Ayrıca o kadar çok aklıma takılan soru  var ki sizlerle paylaşmak isterim.

Öncelikle kumaş boyası kimyasal mı? Tenime değdikçe zarar verir mi? Boyama yaparken solumam zararlı mı ya da boyarken ellerime gelmesi zarar verir mi? Sonrasında ise her kumaşa uygulanabilir mi yoksa kumaşın cinsine bağlı olarak kumaş boyası da değişiyor mu (sanırım mantıklı olan kumaşa göre boya çeşidinin de değişmesi)? Hırkamın üzerinde çeşitli taşlar, pullar var. bunlar da mı boyanıyor yoksa zaten bu taşlar boya tutmadığı için yıkanınca geçiyor mu? Ayrıca hırkanın kolları farklı renk, arkası ve önü başka renk, kumaş boyası kullandığımda her tarafı aynı renk mi oluyor yoksa farklı renkler üzerindeki kumaş boyasının rengi değişiyor mu? 

Kumaş boyasını nereden temin edebilirim? Fırça ya da palet gibi aparatları bulunuyor mu? Çamaşır makinesinde ya da elde manuel olarak da bpyanabildiğini okumuştum. Sizce hangi yöntem daha kolay ilk kez yapacak biri için. Ayrca çamaşır makinesinde boyarken ya içeride boya kalırsa ve sonra çamaşır yıkamak istediğimde kalan renkler diğer çamaşırlarımı da boyamaz mı? 

Çok fazla soru sorduğumun farkındayım fakat bu kadar emek, zaman ve maliyete değer mi diye düşünüyorum. Belki de yeni bir hırka alma vaktim gelmiştir?

sechill

24.11.2020 02:29

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde kumaş boyama nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.