5.00 / 1 oy

Uzaktan eğitimde zoom'da yoklama alınabilir mi?

Üniversite eğitimlerimizi (lisans) uzaktan eğitimle sürdürüyoruz ve hocalarımızın çoğu da zoom ile derslerini işliyorlar. Zoom kullanmaya alıştım ama halen derinlerde hoşuma giden ilginç özelliklerini keşfetmeye devam ediyorum (ayrıca sorular açarak paylaşmaya çalışacağım). Ben zoom konferanslarına başkasının gönderdiği link ile katıldığım için host (eğitmen) olan kişiye göre muhtemelen daha az yetkiye sahibimdir ve yayını açan kişinin daha fazla özellik kullanabiliyor olduğunu tahmin ediyorum.

Üniversite eğitimklerinde yoklama konusu malum, derslere belli bir ders saatinin üzerinde katılım sağlanmadığında tüm sınavlarınız 100 bile olsa gözünüzün yaşına bakmazlar, devamsızlıktan kalırsınız. Bu pandemi sürecine biz öğrenciler gibi eğitimcilerin de hazırlıksız yakalandıklarını ve çoğu durumda ne yapacaklarını bilmediklerini de gözlemliyorum ve hak da veriyorum. Sormak istediğim sorular ise şunlar:

- üniversite eğitimlerine uzaktan eğitim uygulayan bölümler halen yoklama ve ders devamlılığı kurallarına uymaya devam ediyorlar mı?

- Zoom'da hocaların derse kimlerin katıldığını görebilme ve yoklama alabilme gibi bir özelliği var mı? Eğer öyleyse katılmadığımız derslerde de en azından yayını açmak iş görür mü? Eba'da yoklama işlemleri var sanırım ama zoom'un tam olarak uzaktan eğitim için hazırlanmış bir araç olmamasından dolayı (uzaktan toplantı olabilir) olmadığını tahmin ediyorum ama yine de bilen varsa diye sormak istedim, teşekkürler.

efes

08.10.2020 00:53

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 20 Kasım 2021 07:28
    0

    moodle sistemleri ile entegre olan zoom'larda hangi oturuma hangi öğrencilerin katıldıkları görülebiliyor. özellikle çok kalabalık sınıflarda ders yapan eğitmenler derse katılan her bir öğrenciyi her derste teker teker yazmak durumunda kalıyorlarsa bu özelliği mutlaka denemeliler.

  • 25 Mayıs 2022 22:29
    0

    moodle entegrasyonu olan zoom derslerinde derse katılanları ve katılma sürelerini görebiliyorsunuz ama bu özellik nereden eklenir bilemiyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Uzaktan eğitimde zoom'da yoklama alınabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.