5.00 / 1 oy

Hapşırığı tutmak zararlı mı?

Bazı insanlar inanılmaz rahat olurken bazıları ise bir o kadar çekingen, utangaç ve özgüven eksikliği yasayabiliyor. Ikinci saydigim kisimdaki kisiler genellikle disaridaki kisilerin ne dedigi,  e düşündüğünü fazlasıyla önemseyen ve takan insanlar. Bu sebeple de konuşmalarına, hal ve tavırlarına olması gerekenden daha fazla takık halde olurlar. 

Insan olmanın gerektirdiği ve vücudun istemsiz olarak verdiği tepkileri (öksürmek, hapşırmak, kabalık ortamda tuvalete gitmek)  bile utanarak yapabilirler. Iste ben de tam bu insan tipini yansitan biri olarak hapşırdığım zaman burnumu ve ağzımı kapatmaya çalışıyorum. Her gören bu hareketime tepki gösterse de artık öyle bir hal almış durumda ki normal hapşıramıyorum bile. Elimi ağzıma ve burnuma götürmesem de içsel olarak hapşırığımı tutabiliyorum. 

Hapşırığı tutarken felç kalan, soluk borusu yırtılan, ölen kişilerden bahsediliyor ara sıra. Gerçekten hapşırırken burnunu ya da ağzını kapatmak bu kadar tehlikeli mi? Nedeni nedir ve ne gibi bir zararı vardır? Bilenler aydınlatırsa çok sevinirim. Evet ben de bundan böyle tutmamaya çalışacağım fakat daha önce de dediğim gibi bu o kadar da kolay olmuyor ne yazık ki. 

E.Boztaş

15.01.2021 14:32

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hapşırığı tutmak zararlı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.