5.00 / 1 oy

Tavuklar Uçabilir mi?

Tavuklar Kendi Pisliklerini Yerler Mi? konusunda birşeyler yazmışken bir de kendi ilginç bulduğum bir konuyu paylaşayım istedim. Tavuklar bildiğimiz gibi kanatlı hayvanlardır ve kanatlar da hayvanların uçabilmek için kullandıkları uzuvlarıdır. Peki hiç gökyüzünde uçan tavuk gördünüz mü? Görmediğinizi biliyorum ama bu, tavukların uçabildikleri ya da uçamadıkları anlamına gelir mi?

Tavuklar uçabilirler ama öyle gökyüzü semalarında saatlerce uçabilecek şekilde tasarlanmış kanatlara sahip olmadıkları için çok daha kısa sürelerde ve kısa mesafelerde uçabilirler. Kayıt altında en uzun uçuşa sahip olan tavuk tam 13 saniye boyunca uçmayı başarabilmiş ve ilk bulunduğu yerden 90 metre ileriye uçabilmeyi başarmış. Nitekim kümeslerdeki tavukların da birbirleriyle kavga etmeleri ya da bir yeme ulaşmak için bir yerden atlamaları gibi durumlarda yerden havalandıklarını ve kanat çırptıklarını da görebilirsiniz. Dolayısıyla kanatları aslında süs değil, işlevsek ama kartalın sahip olduğu gibi işlevsel ve uzun kanatlara sahip olmadıkları için sadece yaşamsal konularda kısa süreli olarak kullanabilecekleri kadar işlevsel kanatları var. Vücutlarının ağır olması ve kanatlarının genişliğinin kısa olması sonucu tavuklar, bir yerin üzerine çıkabilecek kadar uçabilirler ama zarafet açısından incelendiğinde rastgele kanat çırpışları şeklinde gözlemlenen bu durum uçmaktan çok daha yükseğe zıplayabilme becerisi olarak yorumlanabilir.

harun_emirhan

24.08.2020 10:04

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tavuklar Uçabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.