5.00 / 1 oy

Markette satılan etlerle kasapta satılan etler arasında çok fark var mı?

Son zamanlarda malum bir evde yemek yapma furyası var. Önce etleri tokatlayan adamların açtıkları zincir ve pahalı restoranlar ile başlayan bu yeni akım şimdi de televizyondaki yarışmalar ile devam ediyor. Sadece masterchef değil, birbirlerinin evine gidip yemek beğenmeyen teyzelerin yarışmaları da bu akımın bence bir parçası. Açıkçası ben kendi adıma herkesin evinde kendi yemeğini pişirebilmesi fikrini çok sevdim, pandemi döneminde dışarıya çıkmaya ve restorandan yemek yemeye korktuğumuz için ben de kendi yemeklerimi bir şekilde yapmayı öğrenmiş oldum.

Reitix'te de et ve yemek konusunda çok beğendiğim yazarlar ve içerik üreticileri var, ama bu yazar arkadaşlar da benim sosyetik olarak adlandırdığım et türlerini kullanıyorlar ve dinlendirilmiş ve damarlı etlerden falan bahsediyorlar. Et dinlendirme işlemi yapan kasaplarda ise et fiyatları, marketlerde satılan etlere kıyasla bence en az %50 oranında daha pahalılar.

Benim merak ettiğim konu ise kasaplarda satılan etlerle marketlerde hazır paketlenmiş (ya da et ve şarküteri bölümlerinde hazırlanan) etler arasında ne kadar fark olduğu konusu. Kuzu ve dana etlerinde ırklar ve yöreler olduğunu ve her ırkın da daha yağlı ya da daha yumuşak olma gibi özellikleri olduğunu biliyorum, hatta hayvanın kesim yaşına göre bile bu et lezzeti değişiyor. Peki sonuç olarak aralarındaki farkı vermeye değer mi değmez mi sizce?

arda aydın

12.10.2020 15:13

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 19 Mayıs 2022 00:14
    3

    genel olarak var diyerek özetleyebilirim. birincisi marketlerde iyi ırk kuzu ve dana bulmanız çok olası değil, ikincisi etten çok anlamıyorsanız size başka parçaları yutturabilirler. örneğin kuzu kol diye alırsınız ama kuzu sırt gönderirler. üçüncüsü ve en önemlisi ise soğuk zincir olmadan size ulaşan etlerin bozuk olması riski çok fazla. bir de kırsal kesimde satılan etlerin nereden temin edildiği, aşıları ve sağlık durumları muallak. özetle bildiğiniz iyi bir kasaptan alacağınız et kesinlikle en lezzetlisi ve sağlıklısıdır

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Markette satılan etlerle kasapta satılan etler arasında çok fark var mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.