5.00 / 1 oy

Mangalda kömür kullanmak zararlı mı?

Takip eden arkadaşlar biliyorlardır, bir süredir mangaldır barbeküdür derken biraz kafayı bozdum ve sürekli et ve sebze pişirme incelikleri ile ilgili araştırma yapıyorum. Çok ilgisiz bir sağlık haberinde kömürlerin karbon salınımlarının kanserojen etkileri ve riskleri ile ilgili bir haber okudum ve içime bir şüphe düştü, acaba güzel pişmiş yemekler yapalım közleyelim tütsüleyelim derken kendimizi zehirliyor olabilir miyiz? Şahsi fikrim, 2 şeye dikkat etmek gerek:

1. Piknik türü ucuz mangallarda kömür ile ızgara arasındaki mesafe çok kısa olduğu için kömürden çıkan salınımlar direk olarak ete nüfuz etmiş oluyorlar. hem bu mesafeyi artırmak hem de kömürler iyice köz haline gelmeden etleri pişirmeye başlamamak gerek. Elbette önceki mangaldan kalan pisliği temizlemek de çok önemli

2. Kömür seçimi konusunda bilinçli olmak gerekiyor ama ben de bu konuda maalesef bilgi olarak yetersizim. Muhtemelen çoğumuz kömür seçerken hemen en hesplısına odaklanıyoruz ve nasıl olsa hepsi yanmıyor mu diyoruz ama kömürün nasıl yapıldığına göre de zararları değişiyormuş işte. Meşe odununun doğal kömürleşmesi ile sıkıştırılmış kömürler arasında dağlar kadar fark varmış ve sıkıştırılmış kömürlerde de organik kabukların mı yoksa kullanılamaz kömür tozlarının mu kullanıldığı bu aradaki karbon salınımı tehlikesinde temel farkı belirliyormuş.

Daha fazla bilgisi olan arkadaşlar lütfen kömür kullanımı ile ilgili bilgilerini burada paylaşsınlar ki daha sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yapalım hobimizi.

volkanoxfb

12.09.2019 11:19

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 6 Mayıs 2022 20:30
    0

    bence odun ateşi muhtemelen kömür ateşinden daha zararlıdır, en azından salınan duman çok rahatsız edici

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mangalda kömür kullanmak zararlı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.