5.00 / 1 oy

Şirket açmanın düzenli aylık giderleri ne kadardır?

Herkes üretmek gerektiğinden bahsediyor ama sen ne üretiyorsun diye sorduğum hiç kimse ne ürettiğini söyleyemiyor çünkü söylemesi kolay ama elini taşın altına sokması zordur biliyorsunuz. Kafamda tartıp acaba'lı soruları yanıtlamaya çalışıyorum ve sıra geldi sabit düzenli giderleri değerlendirmeye. Örneğin düzenli vergiler nelerdir ya da muhasebeci ne ister bilenler bilgilerini paylaşabilirlerse diye yazmak istedim, şimdiden teşekkür ediyorum

sharp_42

27.07.2019 08:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 29 Temmuz 2019 00:32
  44

  Şirketiniz;

  - Şahıs şirketi

  - Limited Şirket

  - Anonim Şirket

  olabilir. Yazacağım giderler yukarıdaki şirket türlerinin tamamı için ortak giderler olup, operasyonel giderlerin minimumda tuttuğu varsayılmıştır ve hiç fatura kesmediğiniz varsayımı ile yazılmıştır çünkü fatura kesilmesi demek ayrıca kdv ve kurumlar vergisi/gelir vergisi gibi giderleri de beraberinde getirecektir.

  1. Mali Müşavir Giderleri: Mali müşavir ücretleri ortalama 300 TL'den başlamaktadır. Şirketinizi açtığınız ilk bir süre sigortalı eleman çalıştırmak ya da fatura kesmek/fatura almak gibi işlemleriniz çok minimal seviyede olacağı için muhasebecinize çıkaracağınız iş yükü de çok minimum seviyede olacaktır.

  2. KDV Damga Vergisi: Aylık 48 TL

  3. Muhtasar Damga Vergisi: 3 ayda bir 48 TL. Ortalama aylık 16 TL.

  4. Geçici Damga Vergisi: 3 ayda bir 75.90 TL. Aylık ortalama 25 TL

  5. Bağkur: 754 TL

  6. Ticaret Odası Aidatı: Değişiyor ama minimumdan gidelim, yıllık 250 TL, ortalama aylık yaklaşık 20 TL.

  7. Kira stopajı: kira tutarının %20'sidir. Dolayısıyla 1000 TL kira ödüyorsanız aylık 250 TL kira stopajı ödemeniz gerekiyor.

  Sonuç olarak minimum aylık 1.413 TL ödemeniz olacak. Fatura kesmek ve çalışan almak da birlikte yeni düzenli giderler getirecektir, bu yüzden iyi hesap kitap yapmanızı öneririm.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Şirket açmanın düzenli aylık giderleri ne kadardır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.