5.00 / 1 oy

Multimetre (Avometre) ile Şebeke Elektriği Ölçümü Nasıl Yapılır?

Gece gece multimetre ile neler yapabilirim serisine hoşgeldiniz, önceki iki yazım için bkz: Multimetre (Avometre) ile Akü Ölçümü Nasıl Yapılır? ve Multimetre (Avometre) ile Pil Ölçümü Nasıl Yapılır?.

Şebeke elektriği bildiğimiz biri bir alternatif akım kaynağıdır ve hiç şakası da yoktur. Bu yüzden bu yazıda kendim geerçekleştirdiğim kontroller üzerinden bilgi veriyor olsam da yine de zorunda değilseniz şebeke elektriği uygulamaları konusunda mesafeli olun. Mesafeli olamıyorsanız da o zaman çok dikkatli olun çünkü hiç şakası yoktur ve olası hataların ciddi yaralanmalar ya da ölümle sonuçlanabileceğini aklınızdan çıkartmayın. Özellikle prob'ların plastiklerinin zamanla aşınması sonucu altlarındaki iletken kabloların ortaya çıkması riski çok yüksek, bu uygulamayı yapacaksanız da ekipmanınızın uygun ve yeterli olduğundan emin olmalısınız.

Önceki iki yazıda doğrusal akım kaynakları olan akü ve pillerin üzerlerindeki enerjileri Volt cinsinden ölçmüştüm, sonra da multimetre ile evdeki prizlerden gelen alternatif akım (AC) elektriklerin 220 V olup olmadığını ve farklı prizlerden eşit güçte elektrik gelip gelmediğini merak ettim. İnternetten detaylıca araştırmalar yaptıktan sonra da yine dikkatli bir biçimde kendi multimetrem ile evdeki şebeke elektriğini ölçebileceğimi teyit ettikten sonra kendi evimdeki şebeke elektriklerini ölçtüm, benim gibi meraklı kişiler için de hem uyarı, hem de bilgilendirici bir yazı paylaşmak istedim.

Öncelikle ilk kontrol etmeniz gereken şey, kullanacağınız multimetrenin alternatif akım ölçebilme kapasitesidir. Eğer kullandığınız multimetre 230 V üzeri bir alternatif akımı ölçebilme gücüne sahipse o zaman aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Benim kullandığım multimetre 750V alternatif akım ölçebilme kapasitesine sahip olduğu için bu uygulamayı yapabildim.

Multimetrelerin farklı ölçümler için önceden ayarlanması gereken farklı modları olduğundan önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Alternatif akım için kullanmanız gereken multimetre modu da bende ACV olarak geçiyor, sizin multimetrenizde doğru akım ölçme modu için mutlaka multimetrenizin kullanma kılavuzuna başvurun. ACV modları altında da iki adet seçenek bulunuyor: 200 ve 750. Benim yapacağım alternatif akım ölçümü 220-230V aralığında olması beklenen şebeke elektriği olduğu için de ben multimetrede ACV altında 750 seçeneğini aktif hale getirdim ve bu şekilde artı ve eksi kutupları prize değdirerek şebeke elektriğini ölçmüş oldum.

 

ilhan_34

03.11.2020 06:42

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 19 Aralık 2021 08:56
    4

    ne olursa olsun elimdeki herhangi bir aleti 230 volt elektriğin geçtiği bir deliğe sokmaya ikna olabileceğimi sanmıyorum

  • 2 Ocak 2022 16:30
    0

    durduk yere insan neden evindeki şebeke elektriğinin akımını ölçmek istesin, eğer bilginiz ve emin olduğunuz bir ekipmanınız yoksa elektrikçi çağırmadan böyle meraklarınızı kendiniz gidermeyin lütfen

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Multimetre (Avometre) ile Şebeke Elektriği Ölçümü Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.