5.00 / 1 oy

Sıva Altı Priz ile Sıva Üstü Tesisat Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Sıva üstü tesisat terimi, duvarda herhangi bir delme ya da kırma işlemi yapılmadan duvarın dışından kanal kurma gibi bir işlem ile yapılan tesisat türüne verilen bir isimdir. Eğer evinize bir ses sistemi bağlatıyorsanız ve ustanız size sıva altı mı yoksa sıva üstü mü bağlantı istediğinizi soruyorsa duvarın kırılıp kırılmayacağını soruyordur aslında.

Sıva altı tesisatın avantajı, kabloların duvarın içinden geçmesi sonucu ortada görünür bir kablo olmamasıdır. Buna karşılık duvarınızda kablo borusunun geçeceği kadar ince bir kırılma işlemi yapılması, sonrasında da tekrar alçı ile boya işlemleri uygulanarak kırılan yerin kapatılması anlamına geliyor.

Sıva üstü tesisatın avantajı ise hiçbir kırma işlemi olmadan görünür ya da kanal ile gizlenmiş bir şekilde kabloların bir yerden diğer yerlere taşınması sağlanmaktadır. Laminatların duvara bakan süpürgelik bölgelerinden de bu amaçla faydalanabilirsiniz ya da asma tavanların içerisinden bu kablo kanallarını gizleyebilirsiniz.

Sıva üstü tesisat tekniklerinin gelişmiş olmasından dolayı ben kendi evimde bu şekilde bir kablolama tercih ettim ama evinizin boyanma vakti geldiyse ve boya ustanız da hazırsa sıva altı tesisat yapmak da kablo görünürlüğünü sıfırlaması açısından oldukça şık bir seçim.

senol

02.06.2020 13:21

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sıva Altı Priz ile Sıva Üstü Tesisat Nedir ve Avantajları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.