5.00 / 1 oy

Multimetre (Avometre) ile Akü Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ekleme için bkz: Multimetre (Avometre) ile Pil Ölçümü Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar, bir süredir sitede paylaşılan UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Akü Değişimi Nasıl Yapılır? yazısından ilham alarak ben de evdeki eski güç kaynağının içindeki eski aküyü sökmeye niyetleniyordum ve sonunda bu hafta sipariş verdiğim akü elime ulaştı ve gece de elime bir tornavida alarak kesintisiz güç kaynağının içini olabildiğince dikkatli bir şekilde açtım ve eski aküyü de zorlanarak da olsa çıkartmayı başardım. Önce bir uyarı düşüp ondan sonra soruma geçeyim.

Uyarı: UPS (kesintisiz güç kaynağı) içindeki aküyü sökerken sakın ha akünün kutup başlarına dokunmaya kalkmayın, kablolar oksitlendiyse elinizle de zorlamayın. Akünün yıllardır kullanılmadığından emin olsanız ve içinin tamamen boşalmış olduğundan emin olsanız bile çok dikkatli olun ve yalıtkan bir araçla kabloları tutarak çıkartmayı deneyin. Bu uyarıyı başıma bir şey geldiği için yazmıyorum ama ben çok dikkatli bir şekilde söktüm ki başıma da çarpılma gibi bir şey gelmedi, deneyecek arkadaşlar da umarım en az benim kadar dikkatli olurlar.

Öncelikle bkz: Multimetre nedir ve ne işe yarar?.

Eski aküyü hazır sökmüşken evdeki multimetre (avometre) ile çıkan aküyü ve yeni aküyü bir ölçeyim dedim meraktan ama multimetre kullanmayı pek bilmediğim için hangi ayarına getirip de kullanmam gerektiğini internetten bakarak çözdüm. Multimetreyi DCV 200 (doğru akım) moduna aldım ve bu şekilde ölçüm yaptım. Sonuç olarak da değerler:

- Belki 10 yıllık olan çıkan eski akü için 0.1-0.2 V arası gidip geliyor

- Yeni aldığım sıfır aküde ise 12.8 V değer verdi.

Böylece eski akünün de neredeyse tamamen öldüğünü, ama içinde halen elektriksel bir enerji kaldığını teyit etmiş oldum. Benim gibi multimetre ile evlerindeki akülerin içindeki enerjileri kontrol etmek isteyenler için pratik bir bilgi olması açısından paylaşmak istedim, ama bu değerleri çok daha güçlü ya da güçsüz aküler için kullanmadan önce değerlerini mutlaka kontrol edin ve kutup başlarına da dokunmamanız (kendiniz ya da bir iletken aracılığıyla herhangi bir temas) gerektiğini unutmayın.

ilhan_34

03.11.2020 02:48

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Multimetre (Avometre) ile Akü Ölçümü Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.