5.00 / 1 oy

Multimetre (Avometre) ile Pil Ölçümü Nasıl Yapılır?

Hazır Multimetre (Avometre) ile Akü Ölçümü Nasıl Yapılır? konusunu açmışken ve evde yıllardır boşta duran multimetre (avometre) ile neler yapabileceğimi merak etmişken aklımdaki bu konuyu da araştırıp öğreneyim ve buradan da insanları bilgilendireyim istedim. Ben internette satılan en ucuz (sarı olanlardan) bir adet multimetreyi bir süre önce lazım olursa diye almıştım, ilk kez de evdeki ups kesintisiz güç kaynağının aküsünü değiştirirken faydasını gördüm. Kutusundan çıkartıp anlamaya çalışırken de bari evdeki pillerin de nasıl ölçülebileceğini de anlayayım da bir faydası daha olsun dedim.

Multimetrelerde (bkz: Multimetre nedir ve ne işe yarar?) çeşitli modlar bulunuyor, öyle üzerindeki çucukları alıp da istediğim yeri değdirerek ölçeyim diyemiyoruz yani. Multimetremizi mutlaka doğru akım (DC) ölçen bir moda almamız gerekiyor, bu mod da benim kullandığım multimetrede DCV olarak isimlendirilmiş.

Multimetrelerde iki adet kutup kullanılmaktadır. Bu kutuplardan kırmızı olan pilin artı kutbuna, siyah olan da eksi kutbuna temas ettirilerek multimetre üzerindeki değerleri okuyabiliriz. Eğer pilin değerlerini negatif olarak görürseniz de bu kutupları pile ters tutturduğunuz anlamına gelir ve kutupları yer değiştirdiğinizde değerler de pozitif olarak güncellenmiş olur.

Yeni pillerde 1.5 ya da 1.6 Volt gibi değerler görmeniz olasıdır, en azından benim hiç kullanılmamış piller için gördüğüm değerler bu şekilde oldu. Yeniden şarj edilebilir pillerin tam doluyken bile voltaj değerleri daha düşük çıktı, biraz kullanılmış olan alkalin pillerde de yine 1.5 V'nin altında değerler okumuş oldum.

ilhan_34

03.11.2020 04:10

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Multimetre (Avometre) ile Pil Ölçümü Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.