5.00 / 1 oy

Maden suyu bağımlılık yapar mı?

Korona virüsten korunmak için sağlık olarak da kendinize bakmanız gerekiyor ama spora gidememek ya da günlük aktiviteyi yapamıyor olmak vücudun alışkın olmadığı bir tembellik olduğu için bu bize yağ ve kilo olarak geri dönüyor. Ben de evde hareketsiz kalmanın bedelini ödeme işini biraz da fırsata dönüştürmeye karar verdim ve şekerli gazlı içeceklerin (kola, fanta, sprite ve diğer gazozlar) tümünü hayatımdan çıkartma kararı aldım. Yemeklerde ilk zamanlarda biraz zorlandım ama sonra yerine maden suyu (Beypazarı maden suyu) ya da soda olarak da bilinen (aynı şey olmadığını ben de biliyorum) içeceğini koyarak bu eksikliği telafi ettim, ayrıca maden suyundaki mineralleri alıyor olmaktan da mutluluk duyuyorum ve bana kendimi daha sağlıklı hissettiriyor. Ama bu sefer de çok fazla maden suyu içmeye başladım, günde yemekler ve yemek aralarında, susadığımda ve aklıma geldiğinde soğuk soğuk iyi gider diyerek günde 10-15 şişe soda içmeye başladım. Doğal olarak da su olsa bu kadar içmezdim, neden bu kadar fazla maden suyu içmeye başladım diye huylanmaya başladım. Maden suları bağımlılık yaparlar mı diye sorma ihtiyacı hissettim artık?

karabada

21.03.2020 22:58

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 18 Ekim 2021 01:02
  3

  bağımlılık yapacağını sanmıyorum ama alışkanlık yapması muhtemeldir. bütün gün su yerine maden suyu içmek muhtemelen zararlı olacaktır ama yemeklerde şekerli asitli içecekler yerine kendinizi soda içmeye alıştırmanız çok daha sağlıklı bir seçim olur.

 • 13 Aralık 2021 09:23
  0

  asitli şekerli kola fanta ve gazoz gibi içerikler yerine ben de bir süredir soda içiyorum ve yemek esnasında asitli bir şey olduğu için sindirimi de rahatlatıyor gibi geliyor. bağımlı mısın derseniz değilim ama yemekte de arıyor musun derseniz evet arıyorum

 • 14 Haziran 2022 22:59
  0

  abartmazsanız yerinde bir alışkanlık olur, mesela akşamları şekerli asitli içecekler yerine içmek için iyi bir alternatif

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Maden suyu bağımlılık yapar mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.