5.00 / 1 oy

Bitkilere soda vermek faydalı mıdır?

Konuya kısa bir süredir hobici olarak ilgi duyduğum için her duyduğumu araştırmaya ve doğru olmayan şehir efsanelerine kanarak bitkilerime zarar vermemeye çalışıyorum. Birkilere aspirin verilmesinin faydalı mı zararlı mı olduğunu sorduğum bu sorudan sonra bir diğer soru olarak da bitkilerin topraklarına soda (maden suyu) dökmenin bahsedildiği gibi faydalı olup olmadığını öğrenmek. Konu hakkında araştırma yapmış ya da tecrübeli kişilerin cevaplarının değerli olacağını düşünüyorum, şimdiden teşekkür ederim.

açparantez

16.06.2019 23:22

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 19 Haziran 2019 01:13
    12

    Ben de benzer bir mantık ile bir grup bitkiye çimlenme aşamasında maden suyu takviyesi yapmıştım, aynı zamanda bir diğer gruba da maden suyu vermeden karşılaştırmalı olarak maden suyunun faydalarını görmek istiyordum. Teorik olarak madem maden suyunda bu kadar yararlı mineral var, bitkilerin de minerallere ihtiyacı olduğunu düşünürsek çok faydalı olacağına emindim ama sonuçlar beklediğimin tam tersi çıktı. Maden suyu vermediğim gruptaki bitkiler şebeke suyu kullanmama rağmen kısa sürede çimlenrirken, sularına az bir miktar maden suyu eklediğim bitkilerden bir kısmı hiç çimlenemedi bilei ben de bu düz mantık ile yaklaştığımda olumlu sonuç almayı beklediğim deneyden olumsuz sonuçlar nedeniyle vazgeçmiş oldum.

  • 19 Haziran 2019 07:25
    6

    Ben yetişkin gül ağaçlarım için maden suyu takviyesi yapmayı denemiştim, kısa bir süre içerisinde yaprakları yanıp kuruyunca ben de maden suyunun bitkilere faydası olmayacağını anlamış oldum. Sonrasında konu ile ilgii çok araştırma yaptım. Öğrendiğime göre içerisindeki gazları alsanız da maden suyunu toprağa verince toprağın ph dengesi bozuluyormuş ve sonuç da bitilere olumsuz olarak yansıyormuş.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bitkilere soda vermek faydalı mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.