5.00 / 1 oy

Dondurulmuş karides nasıl çözdürülür?

Hafta sonu için mevsimi geliyor diye taze karides alayım dedim ama balıkçı kilosuna 170 TL deyince mecburen dondurulmuş karideslere yöneldim. 50 TL'ye bir kg dondurulmuş küçük boy karides aldım. Sonrasında balıkçı ile biraz sohnet edince çok da doğru bir karar verdiğimi anladım çünkü taze karidesler de dondurulup sonra çözdürülerek balıkçılarda satışa çıkartılıyorlarmış, taze diye satılan ürünler de dondurulmuş karides yani aslında. Bu bilgiyi öğrendikten sonra bir daha deniz kenarı olmayan bir yerden taze karides alır mıyım, pek sanmıyorum. Üstelik kabuklarını temizleme derdi de yok ve yemediğim şeye de para vermemiş oluyorum. Ama dondurulmuş karidesler de çözüldükten sonra ağırlıklarının çoğunu kaybediyorlar haberiniz olsun. Bir de temizleme derdi yok sanmayın, karideslerin bağırsaklarını temizlemeniz gerekiyor ve karideslerin boyu küçüldükçe bağırsak temizleme işlemi daha çok sayıda karidesin daha küçük bağırsaklarını temizlemek anlamına geliyor.

Karides ana yemek olarak da hem ev halkı hem de misafirler için göz ve karın doyurma özelliğine sahip bir deniz ürünü. Ama ana yemekte balık olur da ara sıcak olarak karides yapmak isterseniz bence daha da şık olur. Ayrıca temizlenmiş karides alırsanız, bağırsak temizleme işlemi dışında bir tek yıkama ve temizleme kalıyor geriye. Hafta sonu hazırladığım karides yemeğini de buradan paylacağım nasip olursa.

Donurulmuş karidesi çözdürmenin birkaç yolu var. Yemeğinizi hazırlamanıza ne kadar süre kaldığına bağlı olarak 5 dakikada, 20 dakikada ya da 3 saatte karideslerin buzlarını nasıl çözdürebileceğinizi size anlatacağım. Tüm çözdürme yöntemleri gayet sağlıklı ama hangisi daha sağlıklı derseniz, süresi en uzun olan çözdürme tekniği daha sağlıklıdır.

 

1. Çözdürme Yolu: Mikrodalganın buz çözdürme ayarı (5 dakika)

Çok aceleniz varsa ve acilen karidesleri yemeğinizde kullanmanız gerekiyorsa en hızlı karides çözdürme yöntemi, mikrodalga fırın kullanmaktır. Bazı mikrodalga fırınların buz çözdürme özelliği var, varsa bu özelliğini kullanın. Yoksa da üzerlerindeki buzları kontrol ederek çözdürün.

 

2. Çözdürme Yolu: Soğuk suda çözdürme (20 dakika)

Vaktiniz biraz daha müsaitse, karidesleri buzlarındanarındırmek ve birbirine yapışmış olan buz kütlesi halindeki karidesleri birbirinden ayırmak için en güzel yoldur. Çeşmenin ağzını çok az açarak üstten biriken suyu taşırarak yaparsanız su tekrar donmamış olur. 

 

3. Çözdürme Yolu: Buzdlabı (3 saat)

Sabahtan aldığınız karidesi öğleden sonra pişirmeniz gerekiyorsa, karideslerin buzlarını yavaş yavaş çözdürmek en sağlıklı olan yöntemdir.

 

papatya01

28.02.2020 09:39

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 30 Haziran 2022 09:12
  0

  ılık su içinde çözdürebilirsiniz, ama asıl problem küçücük karideslerin bağırsaklarını temizlemekte

 • 30 Haziran 2022 10:21
  0

  karides alacaksanız donmuş olsa bile jumbo karides alın ki temizlemesi kolay olsun. küçük bir bıçak darbesi ile bağırsakların önünü açın ve kürdanla tek seferde çıkartın

 • 25 Temmuz 2022 17:46
  0

  özel günlerde hazırlanabilecek ve sarımsak tereyağı ikilisinin en ço yakıştığı yemek bu olabilir, tazesi çok pahalı ama donmuşu nispeten hesaplı

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dondurulmuş karides nasıl çözdürülür?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.