5.00 / 1 oy

Lehimleme ile Puntalama Arasındaki Fark Nedir?

rockland nick'li yazarın paylaştığı Notebook Bataryası Tamiri Evde Nasıl Yapılır? yazısından sonra (her ne kadar kendisi pes etmiş olsa da) notebook bataryalarını söküp içindeki ölü hücreleri değiştirme konusunda ben de elimde çok sayıda eski ölü batarya olduğu için evimdeki eski bataryaları nasıl açabileceğimi ve değiştirebileceğimi araştırmaya başladım.

Yazar arkadaşın çekindiği konulara hak veriyorum ve 18650 bataryalar konusunda ben de kısa devre sonucu yanma gibi olası problemlerden çok çekiniyorum. Ama güvenlik tedbirleri alarak bu riskleri minimize etmeyi deneyeceğim. Bu önlemlerden birisi de internetten okuduğum çok kaynak içinde belirtilen batarya bağlama şekli. Halihazırda çok stabil olmayan eski 18650 bataryaları sökmek ve tekrar bağlamak için aşırı sıcak bir lehim kullanmanın çok tehlşkeli olduğundan bahsediliyor. Bunun yerine puntalama adı verilen bir işlem varmış ve bataryaların birbirleri ve devre kartı ile bağlanması işleminde lehimleme yerine puntalama işlemi kullanılmalıymış.

Elektronik konularında bile toplam mazisi birkaç ay olan amatör bir hobici olarak daha lehimleme yapmaya bile yeni yeni başlamışken puntalama terimini duyunca hepten mavi ekran verdim. Puntalama işlemi nedir ve nasıl yapılır, makinesi var mıdır, ev tipi bir puntalama makinesi fiyatı nedir ve evde yapmak yerine bunu tek tek yapan yerler var mıdır sorularıma yanıt verecek birileri varsa diye bu soruyu açmak istedim, herkese sevgiler.

oissende

14.10.2020 11:10

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Lehimleme ile Puntalama Arasındaki Fark Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.