5.00 / 1 oy

Kripto paralarda toplam arz ne anlama gelir?

Kripto para piyasalarına yeni giren kişileri düştükleri bir yanılgı konusunda bir bilgilendirme yapmak amacıyla bu başlığı açıyorum. Diyelim ki elinizde 100 dolar para var ve tüm paranızı tek bir tür kripto para alarak yatırıma yönlendirmek istiyorsunuz, önünüzde de iki seçenek var. Birisi 1 cent, diğeri ise 100 dolar fiyatında hangisini satın alırsınız?

İnsan psikolojisi, tanesi 1 cent olan bir kripto paranın daha kolay değerlenebileceğini ve kolayca 2 cent fiyatına çıkabileceğini ve bu sayede 100 dolar karşılığında 10.000 adet 1 cent'lik coin almanın daha karlı olabileceğini düşünüyor. Halbuki bir coin'in sağlıklı olarak fiyatlanmasındaki en temel parametrelerden birisi, dünyada o coin'den kaç adet olduğudur.

Şimdi bir tanım yapalım, bir kripto paranın toplam arzı demek o coin/token'dan dolaşımda kaç adet olduğu anlamına gelmektedir. Örneğin dünyada dolaşımda olan bitcoin sayısı yaklaşık olarak 18 milyon civarındadır. Benzer şekilde farklı fiyatlardaki kripto paraların da farklı miktarda arzları ve dolayısıyla farklı market değerleri var. Dolayısıyla 1 cent olan bir coin'in fiyatının 2 cent'e çıkması bu anlamda 100 dolar olan bir coin'in fiyatının 200 dolar olmasından daha kolay ya da daha zor değil. Aynı durum fiyatlarının yarı yarıya düşmesi için de geçerli.

Kripto paraları satın almadan önce toplam arz miktarlarına, market cap değerlerine ve planlanan kripto para yakımı tarihlerine mutlaka göz atın. Kripto para yakımı, o kripto paranın dolaşımdaki miktarını azaltacağı için her bir numunesinin değerini teorik olarak artırmaktadır. Ancak pratikte yakım haberi çıktığında fiyatlar artmakta ve bu artış yakım esnasında aynı etkide gözlemlenmemektedir. Bunun sebebi de insanların ktipto paraların arkasındaki teknolojiden çok fiyatların artıp düşmesi ile ilgilenmelerinden kaynaklanmaktadır. Benzer şekilde BNB Coin'in yakın zamanda çıkan olumlu haberler ile bir anda yaptığı fiyat rallisini hep birlikte gözlemledik. Olası airdrop haberleri, süreç boyunca (airdrop dağıtılması süreci boyunca) yakma işleminin etkisinden süreç açısından daha uzun bir etki yaptı.

Velhasıl bir coin'i çok ucuz görerek alım yapmak yerine gerçekten ucuz olup olmadığını araştırın ve yatırım tavsiyelerinden mümkün olduğunca uzak durarak sistemin mekaniklerini algılamaya odaklanın. Bu şekilde kripto para piyasasında kazançlı olabilmeniz çok daha olasıdır.

 

Editör editi: sitede daha önce paylaşılan benzer içerikler için;

bkz: Kripto para piyasasının güncel toplam değeri nereden görülebilir?

bkz: SBTC (Super Bitcoin) Nasıl Paraya Dönüştürülür?

bkz: Coin ile Token arasındaki fark nedir?

bkz: Coin'lerde nasıl aynı anda herkes kazanabiliyor?

bkz: Bitcoin Hesabının Sahibi Bulunabilir mi?

bkz: binance'te Bulunan Coinleri trbinance'e Aktarmak

afsaroglu

21.05.2021 23:00

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kripto paralarda toplam arz ne anlama gelir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.