5.00 / 1 oy

Kripto para piyasasının güncel toplam değeri nereden görülebilir?

Kripto para piyasası artık herkesin ilgisini çekmiş ve bitcoin ile altcoin'leri alıp satarak herkese zenginlik hayalleri kurdurmaya başlamış durumda. Başlamak derken 2017 yılında aslında bu çılgınlık zirve noktasına ulaşmıştı ama sonra gelen büyük düşüş neticesinde 2020 sonlarına kadar herkes kripto paraların bu noktalara tekrar gelebileceğine dair ümidini yitirmişti.

Bitcoin, binance coin, ethereum ve binlerce alt coin her gün milyonlarca insan tarafından binance gibi dijital borsalarda alınıp satılıyor. Piyasadaki toplam coin'lerin parasal değerinin oluşturduğu borsanın toplam değeri ise ben bu yazırları yazarken yaklaşık olarak 2 trilyon dolar bandında geziniyordu.

Bana sorarsanız hangi coin'in ya da token'ın ne zaman ne kadar değerleneceğini ya da değer kaybedeceğini öngörebilmenin herhangi bir yolu yok. Ancak bir rakam var ki çöktüğü noktada bütün kripto paralar büyük değer kaybeder, ki o rakam da kripto paraların toplam piyasa değeridir. Eğer bugün büyük fon kuruluşları organize olsalar ve örneğin 200 milyar dolar tutarında coin satışı yapsalar, patlayan stoplarla birlikte bu çöküşün etkisi en az %50'ye ulaşır. Bu yüzden kripto paralarda ilgiliyseniz indikatörler yerine ilk takip etmeniz gereken rakam da kripto paraların toplam piyasa değeridir.

Kripto paraların toplam piyasa değerini güncel olarak takip etmek için https://tr.tradingview.com/symbols/CRYPTOCAP-TOTAL/ adresini takip edebilirsiniz.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Temettüsüz İşlem Tarihi Ne Demek?

bkz: Temettü Nasıl Hesaplanır?

bkz: Londra swap faizlerinin değişmesi ne anlama geliyor?

bkz: Giffen paradoksu nedir?

bkz: Tahvil Nedir?

bkz: Bono Nedir?

yemenuss

14.04.2021 11:06

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 7 Eylül 2022 13:01
    2

    gambler's fallacy konusunu araştırmanızı tavsiye ederim, göze sokulan rakamlar yerine insan psikolojisini anlamak düşünce biçiminizi şekillendirmek anlamında daha faydalı olabilir

  • 7 Eylül 2022 12:31
    0

    acaba vadeli işlemler ya da açığa satışlar da bu rakamlara dahil midir?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kripto para piyasasının güncel toplam değeri nereden görülebilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.