5.00 / 1 oy

Domain ticareti bitti mi?

Eskiden inanılmaz bir domain piyasası vardı, insanlar yatırım olarak alan adları alırlardı ve bildiğim kadarıyla bu alan adlarını da çoğunlukla satmayı başarabilirlerdi. uzun zamandır domain ilanları görmez oldum, piyasa mı bitti yoksa yasal engeller mi çıktı bilgisi olan var mı?

yildirim.ergun

25.07.2019 10:57

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 26 Temmuz 2019 01:12
  15

  Domain ticareti eskiden çok daha kolaydı çünkü arkadaşın yazdığı gibi hem ücretler daha basit paralardı, hem de aklınıza gelen bir alan adını aşağı yukarı başına sonua birşeyler ekleyerek bulabilmeniz mümkün oluyordu. Şimdi ingilizce bir domain'i boş olarak bulmanıza imkan yok. anlamlı bütün kelimeler bittiği gibi 2-3 kelimeli kombinasyonların da tamamı çoktan satılmış. Hatta öyle ki 6 harfe kadar anlamsız tüm domain'ler neredeyse tükenmiş durumda.

  Türkçe ise anlamlı kelimeler çoktan bitmiş, garip garip uzantılar ile insanlar halen ticaret yapmaya çalışıyorlar

 • 26 Temmuz 2019 15:44
  8

  Domain satmak cidden şans işi, elinizde 100 tane domain varsa belki birisine bir teklif gelir, yüzde bir ihtimal yani. Bu olasılığa oynamak için 100 tane domain alsanız yıllık 5-6 bin lira arası para demek bu. sattığınız alan adına en az bu kadar bir teklif gelmesi lazım ki kafa kafaya zararınızı karşılayabilesiniz

 • 25 Temmuz 2019 13:30
  8

  Domain ticareti bitmedi ama domain alıp satanlar artık dolar kurunun etkisinden dolayı Türkler değil :)

  Çok değil 2-3 yıl önce bir alan adını bir yıl elinde tutma maliyeti, o zamanların dolar kuru ile 20 TL civarındaydı. Şimdi ise bu rakam yaklaşık 60-70 TL civarında oluyor. Yabancılar için maliyeti ise kendi para birimleri cinsinden halen 7-8 dolar olduğu için onlar bizden çok daha kolay bir yük ile satabilirsem diye alan adı alabilme riskine girebiliyorlar, bizde ise hem kullanırım hem de belki müşterisi çıkar kıvamına geldi konu, çünkü satılmazsa yıllık yük olarak bu rakamlar çok fazla

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Domain ticareti bitti mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.