5.00 / 1 oy

Kiralık Evin Sigortasını Ev Sahibi mi Yapar Kiracı mı?

Hukuksal olarak bu sorunun yanıtını bilmiyorum ama bir ev sahibi olarak bu sigortayı her seferinde kendim yapmayı tercih ediyorum. Eşyalı olarak kiraya verdiğim bir dairem var, kredisi olmamasına rağmen deprem sigortasına ek olarak düzenli olarak yangın ve konut sigortası yaptırmaya devam ediyorum.

İyi niyetli açıdan bakacak olursak evin dört duvarının içini kullanmak amacıyla kira ödeyen bir kiracının, evin başına gelebilecek bir tehlikeye karşı herhangi bir mesuliyeti olmadığını düşünüyorum. Kiracım da bana bu sigortayı kendisi yaptırmayı iyi niyetle teklif etti sağolsun ama ben de iyi niyetli bu ödemeyi benim yapmamın doğru olduğunu söyledim. Bahsettiğimiz rakamlar da yıllık 500 TL gibi bir şey oluyor zaten.

Kötü niyetli kiracı senaryosunda da kiracının bu sigortaları yaptım demesi ve yenilememesi tehlikesi var mesela. Evdeki eşyalara zarar vermesi ise zaten kapsam dışında, bunun için depozito denen bir güvence ödemesi var ev sahibinin elinde. Dolayısıyla kiracıya sigortaları emanet etmemek ve bırakmamak bence en doğrusu.

Sigortaların bir de üçüncü tarafa olan zararları karşılama özelliği var ki bana en çok ihtiyaç gibi gelen özelliklerin başında da bu geliyor. Diyelim ki kiracınız musluğu açık unuttu ve alt kattaki daireyi su bastı. Kimseyle uğraşmaya gerek kalmadan sigortaya durumu bildirmek yeterli oluyor. Eksper geliyor, durumu inceliyor ve hasarın bütçelenmesi ve onarımı konusunda sigorta şirketine gerekli bilgileri iletiyor.

trapper34

30.09.2020 22:38

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kiralık Evin Sigortasını Ev Sahibi mi Yapar Kiracı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.