5.00 / 1 oy

Kışlık Domates Sosu Nasıl Hazırlanır?

Eylül ayına geldiğimize göre artık birçok evin gündemi kaliteli domatesler bularak kışlık domates yapmak. Kışlık domates hazırlayıp kavanozlara koymak, kış boyu her lazım olduğunda hem pratik, hem de sağlıklı bir şekilde elinizin altında domates sosu olması anlamına geldiği için bence bu birkaç saatlik uğraşa fazlasıyla değer.

Kışlık domates sosu hazırlamak için yapılması gerekenleri adım adım yazıyorum.

- Önce kışlık domates sosu yapmak için kullanacağınız domateslerinizi seçerek ayırın ve iyice yıkayın. Sonra da suları gidinceye kadar süzgeç ya da kapların içinde bekletin

- Domateslerin ortasındaki yeşil bölümü kesip alabilmek için önce tümünü ikiye bölün, sonra da ortalarındaki yeşil sap kısmını keserek atın. Domateslerin çürük olan kısımlarını almamaya dikkat edin. Kabuklarını soyanlar da var ama ben kabukları ile birlikte almayı tercih ediyorum.

- İkiye bölünmüş ve istenmeyen bölgeleri ayıklanmış olan domateslerinizi mikserden çekin. Ben 20 kg civarında domates kullanarak kışlık domates sosu hazırladığım için bu süreç bende oldukça uzun sürdü. Kullandığınız mikserin bozulmaması için fazla yüklenmemeye ve olabildiğince az sayıda domatesi atarak sırayla yapmaya özen gösterin. Her bir parti domatesi mikserde öğütünce de öğütülmüş olan domatesleri bir kazana aktarın. Bu kazan, domateslerin miktarına göre evdeki tencereler olabilir.

- Tüm domatesler mikserden çekildikten ve tencerelere aktarıldıktan sonra isteğe bağlı olarak tuz ekleyerek altını yakın ve tahta bir kaşıkla karıştırarak kaynatın.

- Tenceredeki domateslerin sıvı kısmı kaynamaya başlayınca (tahminen 20-30 dakika kadar sürebilir) tortuları da alt kısma çökecektir. Bu esnada kavanızlarınızı da ocağınızın yakınında bir yerlere dizebilirsiniz.

- Tüm domatesler kaynayınca iyice karıştırın ve homojen bir şekilde her bir noktasında aynı olmasını sağlayın. Sonrasında da büyükçe bir kap ya da kepçe ile kavanozlara doldurun. Doldurduğunuz kavanozun da kapağını iyice sıkarak kapattığınıza emin olduktan sonra domatesler soğuyuncaya kadar ters çevirin. Bu işleme vakumlama işlemi adı veriliyor.

- Domates sosları soğuduktan sonra kavanozları tekrar ters çevirerek güneş görmeyecek serin bir yerde saklamak üzere kaldırabilirsiniz.

Tüm kış domates sosu kullanacağınız menemenlerinizde ya da diğer yemeklerinizde elinizin altında artık kendi ellerinizle hazırladığınız sağlıklı domates sosları hazır. Şimdiden tüm kış boyu afiyet olsun diyorum.

 

sebnem

03.09.2020 13:06

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kışlık Domates Sosu Nasıl Hazırlanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.