5.00 / 1 oy

Karaf ve Karafaki Nedir ve ne İşe Yarar?

Varlığını bilip de ismlerini bilmediğim iki zarif ürün hakkında basit birer tanım yapmak amacıyla ben de bir başlık açmak istedim. Özellikle içerisinde minibar olan ev ve ofislerde ya da eski evlerin camlı dolaplarının içinde sergiledikleri ve çok zarif bulduğum iki üründen bahsedeceğim.

Karaf, içerisine şarap konan ve şarapların hem havalanmasını, hem de homojen hale gelmesini sağlayan camdan zarif şişelere verilen isimdir. İçerisinde şarabın yumuşayabilmesi için dip kısımlarının genişçe bir bombe halinde olması ve üst kısmının da uzun ve dar olması tercih edilir. Alkol kullanmayanlar için su koymak için bile kullanılabilir, çünkü tasarım olarak gerçekten çok zarifler.

Karafların dezavantajı ise, dar bir boğazdan sonra gelen geniş tabanı temizleyebilmek maalesef çok zor. Boğazdan sarkıttığınız temizlik araçları alt kısmın tamamına erişemediği için maalesef temizlikleri sıkıntılı.

Karafaki, karafın içerisine rakı koymak için olan versiyonudur, başka bir tanımla rakı sürahisi olarak söylenebilir.

Not: Viski için olan sürahilere de karaf adı veriliyor, ancak bunlar viski karafı olarak geçiyor. Şekil olarak viski karafı, şarap karafından çok daha farklı. Tercihen silindir ya da küp olarak tasarlanıyorlar. Özellikle kristal olanlar inanılmaz zarif ve ağır bir salon aksesuarıdır.

Edit: Sunum öncesi şarap ve viskinin dinlendirildiği şişelere de decanter (dekanter) adı veriliyormuş.

 

Editör editi: Sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Tadı güzel alkollü içki var mı?

bkz: Alkol bozulur mu?

bkz: Kahveye katılabilecek tatlı alkol tavsiyesi

bkz: Meyveli şarap tavsiyesi

bkz: Fiyat Performans Oranı En İyi Viskiler

sangre

27.04.2021 12:16

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 22 Mayıs 2022 00:28
    0

    sadece eve misafir geldiğinde ortaya çıkan gereksiz mutfak gereçleridir ve genellikle çeyiz takımı içinde araya sıkıştırılırlar

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Karaf ve Karafaki Nedir ve ne İşe Yarar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.