5.00 / 1 oy

Sennheiser Nasıl Okunur?

Birçok markanın okunuşu aslında bizim bildiğimizden çok daha farklı, örneğin Amerika'da bizim "nayk" dediğimiz nike markasını "nayki" olarak okuyorlar. Porsche markasını biz "porş" diye okurken almanya'da "porşe" olarak telaffuz ediyorlar. Sennheiser markasının yazılışını bile kontrol etmeden yapamayan birisi olarak nasıl okunduğunu merak ederek olası bir hatalı telaffuz ağzıma yerleşmesin diye internetten araştırma yaptım ve buradan Sennheiser markasının nasıl okunduğunu merak eden kişilere en doğru bilgiyi vermek için de bu soruyu hazırladım.

İnternette ürün incelemeleri yapan kanallarda Sennheiser ürünlerini gösterirken marka adını "zaynhayzer" ya da "şneyzer" gibi okuyanları bile gördüm ve işin ilginç tarafı yabancı kanallarda da muhtelif farklı telaffuzlar var. Ama markanın kendi ürün tanıtımlarında ve youtube'daki telaffuz gösterim videolarında markanın doğru telaffuzu "senhayzır" şeklinde ve en sonraki r belli belirsiz olacak şekilde söyleniyor. Hatta almanlar baya baya "senhayze" diyorlar (youtube'dan pronounce tv'ye bakabilirsiniz). Sennheiser bildiğiniz gibi bir alman markası ve almanların telaffuzları da bizim pek alışkın olduğumuz bir ifade şekli değil. Dolayısıyla bir Türk olarak en Sennheiser markasının adını "senhayzır" olarak telaffuz etmenin en doğrusu olduğunu düşünüyorum.

Kulaklığını almadan bari doğru okumayı öğrenelim de yarın bir gün bir yerlerde bir şeyler söylemem gerekirse rezil olmayalım :)

hakanbeys12

28.11.2020 16:09

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sennheiser Nasıl Okunur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.