5.00 / 1 oy

İkiz bebek sahibi olmak genetik mi?

Eşimin ailesinde neredeyse herkes ikiz çocuk sahibi bizim tarafta bir tane bile ikiz bebek sahibi yok. Bildiğim kadarıyla ikiz bebeğe gebelik genetik faktörlere dayanıyor. Fakat bu genetik aktarım kadın tarafında mı daha baskın yoksa erkek tarafında mı onu bilmiyorum. Ya da doğru bilinen yanlışlardan mı ikiz bebeğe gebe kalmak ondan da emin değilim. Çünkü tek yumurta ikizi ve çift yumurta ikizi olmak yine ikiz bebek gebeliği için önemli bir faktördür diye düşünüyorum. Tek yumurta ikizlerinin meydana gelmesi için döllenmiş yumurtanın ikiye bölünmesi gerekiyor. Dolayısıyla genellikle tek yumurta ikizlerinin çocuklarının da tek yumurta ikizlerine sahip olmasının tamamen tesadüf olduğu söylenir. Ya da ailede tek yumurta ikizinin olması durumunda bir iki kuşak sonrasında da ikiz bebek olur söyletisinin de gerçeği yansıtmadığı ifade ediliyor. 

Çift yumurta ikizleri için ise durum biraz daha farklı oluyormuş. Çift yumurta ikizlerinin meydana gelebilmesi için iki farklı yumurtanın döllenmesi gerekmekte. Dolayısıyla çift yumurta ikizleri için genetik bir kalıtımdan bahsedilebilir deniliyor. Yani çift yumurta ikizlerinin hamile kalması surumunda ya da eşlerin ailesinde çift yumurta ikizi bulunuyorsa genetik olarak iki yumurtanın döllenme ihtimali olabiliyormuş. 

Yapay yöntemlerle ikiz bebek sahibi olmak isteyenler ise Kıbrıs’ın yolunu tutuyormuş. İşin espirisi bir yana Kıbrıs tüp bebek tedavisi için çok önde ve bilindik bir yer. Dolayısıyla yine söylentiler arasında ikiz bebekten tutun da cinsiyet seçinine kadar birçok imkanın Kıbrıs’ta yapılabileceği söyleniyor. Bense ikiz bebek istediğim için işi şansa bırakmadan doğumu Kıbrıs’ta mı yapayım derdine düştüm. Elbette önce bebeğin sağlıklı olması önemli. İkiz bebek sahibi olma konusunda bilgisi ve tecrübesi olan varsa aydınlatırsa sevinirim. 

 

jesika

18.12.2020 21:29

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
İkiz bebek sahibi olmak genetik mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.