5.00 / 1 oy

Çimento kaç saatte donar?

Arkadaşlar merhaba, evde çimento buldum ve betondan bir şeyler yapabilir miyim diye merak ederek evdeki bir ahşap parçasını içine ayak olarak oturtup betondan yuvarlak bir ayak yapmayı deniyorum. Çimentonun kıvamını katıya yakın bir yoğunlukta ayarladım ve bir süre iyice karıştırdıktan sonra içine ahşap ayağı da sabitleyerek balkonda donmaya bıraktım. Sizce bu çimentonun donması tam olarak ne kadar sürede tamamlanır? Yaklaşık 3 litre civarında bir yoğurt kabı kullanıyorum ve kabı iyice yağladıktan sonra çimentoyu içine koyarak karıştırdım ki beton olduktan sonra rahatlıkla çıkartabileyim.

Edit 1: 6 saat oldu, halen sıvı gibi görünüyor ama içindeki kabı elimle yokladığımda artık betonlaştığını fark ettim. yine de çıkartmadan bir süre bekleyeceğim ve tam olarak beton olduktan sonra çıkartacağım.

Edit 2: Yaklaşık 24 saat oldu ve ellediğimde tamamen beton olduğunu fark edebiliyorım. Ama görünüşü sanki halen sıvı gibi ve sanki çıkartırken paramparça olacak gibi görünüyor.

Edit 3: 36 saat sonunda artık betonu kaptan çıkartmaya karar verdim ve kenarlarını elimle biraz pıtpıt yaptıkan sonra kontrollü olarak ters çevirerek biraz tepesinden vurduğumda kolaylıkla çıkarttım. Etrafında fazla pürüz var ama müsait bir zamanda zımpara ile düzelteceğim. Kıvam olarak sorun yok gibi görünüyor ve tamamen donmuş gibi görünüyor.

Edit 4: Beton durduk yere çatladı bkz: Beton çatlağı nasıl onarılır ve kalıcı olarak tamir edilir?

turkshe

11.12.2020 22:54

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çimento kaç saatte donar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.