5.00 / 1 oy

Hype Cycle Nedir?

İnternet ve teknoloji konusunda araştırmalar yapan bir enstitü olan Gartner, teknolojilerin ve ürünlerin 5 aşamalı bir evrime sahip olduklarını tespit etmiş ve bu evrim sürecini de Hype Cycle olarak isimlendirmiştir. Hype kelimesini her ne kadar kripto paralar özelinde çok sık duyuyor olsak elbette her bu terimi tüm teknolojiler için kullanabiliriz. Örneğin 3 boyutlu yazıcılar ya da sanal gerçeklik gibi teknolojiler üzerinden hype cycle'ın hangi aşamalardan geçtiğini gözünüzde canlandırabilirsiniz ve şu anda hangi aşamada olduğunu tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

1. Teknolojinin tetiklenmesi

2. Abartılmış beklentilerin zirve noktaya ulaşması

3. Hayal kırıklığı düşüşü

4. Aydınlanma yükselişi

5. Verimlilik platosu

Zamansal yayılımı değişiklik göstermekle birlikte aslında hayatımıza girmiş her popüler ürün ve teknolojide bu döngüyü yaşadığımız için şöyle bir dönüp bakınca ne kadar mantıklı bir tanım olduğunu görebilmek mümkün oluyor. Özellikle teknoloji sektöründe sürekli olarak hayatımızı değiştireceği iddiası ile karşımıza çıkan ürünlerin kısa bir süre içinde yok olmaları ya da yerlerini bir sonraki teknolojiye bırakmaları, bir sonraki teknolojiler konusunda da daha mantıklı beklentilere girebilmemizi sağlayabilir.

Editör editi: benzer başlıklar için;

bkz: Giffen paradoksu nedir?

bkz: Palindromik sayı Nedir?

bkz: Matematikte Mükemmel Sayı Nedir?

bkz: Folik Asit ve Folat arasındaki fark nedir?

bkz: Homeopati nedir? Homeopatik Tedavi Kimlere yapılır?

bkz: Siyanür nedir? Nerelerde kullanılır?

lews

30.03.2021 13:03

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hype Cycle Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.