5.00 / 1 oy

Filmler Neden 23-30 FPS Aralığındadır?

FPS (Frame Per Second) ifadesi, izlediğimiz tüm filmlerde her bir saniyenin kaç kareden oluştuğunu ifade eden birimdir. Yani 24 FPS bir filmin her bir saniyesinde 24 adet kare (fotoüraf ya da sahne olarak da isimlendirebilirsiniz) bulunur ve bu karelerin sayısı arttıkça filmin akıcılığının da artması beklenir. Örneğin bir filmin 5 FPS olduğunu düşünelim. Her 0.2 saniyede bir karenin değişmesi göze hiç akışkan gelmeyeceği için kalite olarak sinema tarihinin ilk filmleri gibi olacaktır, demek ki her saniyedeki kare sayısının artması demek, o filmin ya da animasyonun daha akıcı olacağı anlamına gelmektedir. Peki bu mantıkla uzun yıllardır 23-30 FPS aralığına sıkışmış olan filmlerin de FPS sayısının artması beklenmez mi?

Benim aklıma bu sorunun yanıtı olabilecek iki ihtimal geliyor. İlki, sinema sektöründe kullanılan kamera teknolojilerinin hale bir saniyede çekebildikleri kare sayısının 30 civarında olması ihtimali. Orijinaş video 30 FPS olduktan sonra istediğiniz kadar render edin ya da codec ile dönüştürün, daha fazlası elde edilemez. İkincisi ise insan gözünün daha fazla FPS'yi algılamıyor olması gibi bir durum olabilir. Eğer insan gözü 30 FPS ile 40 FPS arasındaki farkı algılayamıyorsa 40 FPS çekim yapabilen bir kamera geliştirmeye gerek kalmaz zaten. Bu sorunun teknik olark yanıtını bilen bir yazar arkadaş varsa gerçekten merak ediyorum.

Ahmet Demir

20.08.2020 18:14

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 6 Ekim 2021 09:17
    1

    ben de hep 50 fps bir film izleme deneyiminin nasıl olduğunu merak etmişimdir ama sonra 23 fps ile 29 fps filmler arasında da herhangi bir hisedilebilir fark olmadığını anladıktan sonra daha fazlasının anlamsız olduğu sonucuna vardım. zaten gerekli olsa çözünürlük yerine fps'ye odaklanırdı teknoloji firmaları. ama oyun oynarken filmlerdekinin aksine fps ciddi anlamda fark ettiriyor ve kendini belli ediyor.

  • 22 Aralık 2021 00:10
    0

    daha fazla fps'yi çoğu monitör de desteklemiyor zaten, gözünüz seçebilse dahi monitör gösteremedikten sonra anlamı yok

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Filmler Neden 23-30 FPS Aralığındadır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.