5.00 / 1 oy

Rasyonel Umursamazlık Nedir?

Rasyonel umursamazlık ifadesini geçen günlerde sanırım bloomberg tv'de ekonomi konusunda konuşma yapan birisinden duydum. Devlet deteklerinin olumsuz etkilerinden söz ederken iki önemli faktörden birisinin rasyonel umursamazlık olduğunu söyledi, ama internette bu terim ile ilgili hiçbir açıklama göremedim. Diğer söylediği de (eksik ifade ediyor olabilirim) devlet desteklerinin nasıl olsa sürekli ve periyodik olarak çıkacak olmasının ve borçların affediliyor olmasından kaynaklı olarak işletmelerin rehavete kapılıyor olmalarıydı.

Rasyonel kelimesi bildiğimiz gibi bir şeyin mantıkla açıklanabilir olması anlamına gelmektedir. Mantıkçı olmayı bir felsefe olarak benimsemiş insanlar da bunu rasyonelizm olarak tanımlamaktadırlar. Rasyonel umursamazlık dendiğinde ise bunu işletmeler açısından, devletin de tüm ölçeklerde işletmelere ihtiyaç duyduğunun farkında olması olarak yorumluyorum. Yani işletmeler çökerse olan yine devlete olacağı için eninde sonunda yardım gelecektir rahatlığıyla işletmelerin bol keseden harcamaya devam etmeleri sendromu olabilir belki.

İlerleyen zamanlarda bu terimi tekrar duyarsam diye buraya not düşmek için bu kısa yazıyı bırakıyorum.

yemenuss

15.09.2020 10:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 17 Aralık 2021 23:54
    0

    bilinçli ve mantıklı umursamazlık anlamına gelebilir, örneğin bu bilgi kirliliği yağmuru altında şemsiye açarak haber izlememeyi tercih etmek bence rasyonel bir umursamazlık örneğidir

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Rasyonel Umursamazlık Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.