5.00 / 1 oy

HODL Ne Demektir ve Kripto Paralarda Ne Anlama Gelir?

HODL terimi, 2017 yılında kripto para piyasaları ilk kez dünya çapına gündeme geldiğinde özellikle yabancı forumlarda çok popülerdi. Bunun bir sebebi de o dönem Game of Thrones dizisinin son sezonlarında çok gündemde olması ve Hodor karakterinin de söylediği tek kelimenin HODL'a benzemesi olabilir.

HODL terimini bugün halen kullanmaya devam ediyoruz, ben de bu terimin ortaya çıkış hikayesi ve anlamı konusunda bilgi veren kısa bir yazı paylaşmak istedim. Hodl kelimesi aslen tutmak anlamına gelen hold kelimesinin yanlış yazılması ile ortaya çıkmıştır ancak bu hatalı yazım çok popüler olunca bugün yatırım ansiklopedilerinde bile açıklanan bir ekonomik terime dönüşmüştür. 2013 yılında bitcointalk forumunda bir yazarın başlık olarak "I AM HODLING" yazması ile ve çok sayıda reaksiyon alması ile popülerlik kazanmıştır, orijinal HODL yazısı için buraya tıklayabilirsiniz. Bu arada o yazıdaki kişinin (GameKyuubi) anlattığı hikaye de bu efsanenin doğmasına zemin hazırlamış olabilir.

Hodl terimini gördüğünüzde "satma" ya da "tut" anlamına gelen "hold" kelimesine eşdeğer bir anlama geldiğini bilmelisiniz. Hatta bu dönemlerde olduğu gibi yaşanan büyük kripto para piyasası fiyat düşüşlerinde elindeki coin'leri satmayan kişiler için de hodler (satmayan) terimi türetilmiştir.

Sonuç olarak elindeki kripto paralarla al-sat yapmamayı ve sadece satmadan tutma eylemine "hodl" denmektedir. 

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Kripto paralarda toplam arz ne anlama gelir?

bkz: Kripto para piyasasının güncel toplam değeri nereden görülebilir?

bkz: Dünyada kaç bitcoin var?

bkz: Coin ile Token arasındaki fark nedir?

bkz: Coin'lerde nasıl aynı anda herkes kazanabiliyor?

bkz: Binance Coin Vault (BNB Vault) Nedir?

uguloglu

25.05.2021 16:57

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Mayıs 2022 11:27
    0

    bitcoin ve dolayısıyla alt coin'ler her gün düşmeye devam ettikçe hodl'cılar için dayanması ve sabretmesi daha zor bir süreç süregidiyor. önceki çıkışların da gerekçesi yoktu, bu düşüşlerin de gerekçesi yine yok. ama bir çıkış daha olacaksa bu rakamlardan elinde kripto para bozmadan tutabilenler ileride çok mutlu olabilirler. ama 100 bine gitmesi ile sıfıra gitmesi olasılığı bence aynı, ikisinin de anlamı ve gerekçesi yok. dolayısıyla ytd

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
HODL Ne Demektir ve Kripto Paralarda Ne Anlama Gelir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.