5.00 / 1 oy

Evde elektrik üretimi yapmak

Aslında bir süredir aklımda olan ama zaman yetersizliğinden dolayı hep ertelediğim bir konuyu kendi gündemime almak adına sizlere sormak istiyorum. İster son elektrik zammından kendinizi koruma amacıyla, isterseniz de evinizin balkonuna zaten giren güneşi/rüzgarı elektrik gibi fayda sağlayabileceğiniz bir enerjiye dönüştürme amacıyla yapılabilir dediğiniz ya da yaptığınız bir elektrik ütetme yönteminiz var mı?

Örneğin balkonu geniş olanlar belki sığdığı boyutta solar panel bile kurmayı düşünmüş olabilirler. Ben de benzer bir düşünce içerisindeyim. Hatta belki akıllı bir sistem ile günün farklı saatlerinde açısını otomatik olarak ayarlayacak ve güneşten maksimum verimi almaya çalışacak akıllı bir sistem bile zaman içerisinde yapılabilir. Ama şu an kafamdaki sorular (örnek olarak gğneş enerjisi için) daha çok şunlar:

1. Solar panelleri kaliteli ya da kalitesiz yapan detaylar nelerdir, eve solar panel alırken hangi kriterlere göre seçim yapmak gerek?

2. Solar panelin ürettiği enerjiyi depolayacak bir bataryaya ihtiyacım olması gerek mantık olarak, bu sistem nasıl çalışır nasıl depolanır?

3. Depolanan elektriğin evdeki elektrik hattına dahil edilebileceğini sanmıyorum (leğendeki su değil bu seonuçta :) ) . Peki örneğin bataryada depoladığım bu elektriği farklı bir odayı ya da atıyorum buzdolabını beslemesi için ayrı bir kablolama mı yapmalıyım? Bataryanın aşırı dolumu ya da eldeki elektriğin evdeki elektrikli aletlerin tüketimleri ile aynı frekansa getirecek uygulamalar nelerdir?

4. Solar panellerin bozuk hava şartlarında korunması ya da verimlerinin korunması için yapılması gereken işlemler ve tedbirler nelerdir?

5. Uygun bir sistem önerisi olan var mı? (Şu kadar maliyet ile şöyle bir konumdaki evin çatısından şu kadar elektrik elde edilebilir gibi) Bir de bu alışverişi nereden yapmak gerek, kargoyla gelen solar panel sağlam mı olur çatlak mı olur çizilirse verimi düşer mi gibi diğer lojistik problemler..

6. Yaz ve kış mevdimlerinde verimlilik değişecektir, rutin olarak sürekli açık mı bırakmak lazım yoksa belirli zamanlarda kapatmalı mı

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar, konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa bu başlık çok kişiye çok faydalar sağlayabilir.

martinci

29.06.2019 13:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 1 Ocak 2022 13:28
    0

    youtube sağolsun herkes her şeyi evde yapmanın derdine düşmüştü, pandemi de tuzu biberi oldu resmen. güneş alan yeterli alanınız yoksa boşuna masraf yapmayın bence

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde elektrik üretimi yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.