5.00 / 1 oy

Hisse Senetleri Fiyatları Neden %10'dan Fazla Değişemiyorlar?

Havacılık sektöründe bugün oldukça hareketli bir gündü, uzun zamandır değer kaybeden havayolu firmaları bir günde tüm dünyada aşı bulundu haberleri neticesinde ciddi prim yaptılar. Yurt dışında lufthansa %20 civarı primlendi örneğin. Ancak Türkiye'deki THYAO (Türk Hava Yolları), PGSUS (Pegasus Hava Yolları), TAVHL (TAV Havalimanları Holding), CLEBI (Çelebi Yer Hizmetleri) %10 değer kazanarak günü kapattılar. Bunun nedeni ise BIST'in Mart ayında %10 olarak belirlediği Devre Kesici uygulaması.

Borsa devre kesici uygulaması, bir hisse senedinin bir gün içinde %10'dan fazla değer kazanmasını ya da kaybetmesini engelleyen bir uygulama. Daha önce de uygulamada devre kesici vardı ancak değeri %20'den %10'a indirilmişti.

Devre Kesici Nedir?

Devre kesici, bir hisse senedine ait fiyat değişiminin pozitif ya da negatif olarak %10'a ulaşması durumunda otomatik olarak seansı durdurma işlemidir. Bugün çeşitli hisselerin aşı haberleri ile %10 değer kazanması gibi benzer şekilde %10 değer kaybı olması durumunda da yine seansı bu hisseler için durdurmaya yaramaktadır.

yemenuss

09.11.2020 16:54

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hisse Senetleri Fiyatları Neden %10'dan Fazla Değişemiyorlar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.