5.00 / 1 oy

Futbolda 1959 öncesi şampiyonluklar neden sayılmıyor?

Türkiye'de futbol tarihi 19. yüzyılın sonlarında başlıyor, ancak bu dönemlerde farklı şehirlerde (İstanbul, İzmir gibi) dağınık olarak oynanıyor ve ortak bir lig kurulabilmesi ancak 1904 yılında İstanbul'da (İstanbul Ligi) gerçekleşebiliyor. İstanbul ligi ilk kurulduğunda sadece 4 takımdan oluşuyor ve ilk kurulduğunda bugün bildiğimiz futbol kulüpleri de bu lige dahil değiller. Galatasaray'ın, Fenerbahçe'nin ve en sonda Beşiktaş'ın İstanbul ligine kabul edilmesi ilerleyen yıllarda oluyor.

1951 yılına kadar lig usulü yerine eleme usulü kupa şeklinde müsabakalar düzenleniyor ve bazı yıllarda özel maçlardan daha çok gelir elde etmek isteyen kulüpler de (Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş) ligden çekilebiliyor. Hatta o dönemlerde milli küme de ayrı bir organizasyon olarak devam ediyor.

1959 öncesi şampiyonlukların sayılmamasının temel gerekçesi, 1959 yılı öncesi düzenlenen organizayonların profesyonel futbol organizasyonu statüsünde olmamasından kaynaklanıyor. Ancak bu durum sadece Türkiye futbolu için geçerli değil. Avrupa liglerinin de profesyonel statüye geçebilmeleri yine 1950'li yıllarda ve daha sonrasında gerçekleşebiliyor. Dolayısıyla bugün oynanan profesyonel futbol liginin 1959 yılında oynanmaya başlanmış ve bu sebeple de şampiyonluk sayılarının 1959 yılından itibaren sayılmaya başlanmıştır.

Not: 1957 ve 1958 yıllarında alınan Beşiktaş şampiyonlukları bu konuda istisnadır.

Futbol tarihi konusunda daha önce açmış olduğum şu başlıklara da göz atabilirsiniz.

bkz: Türkiye futbol tarihinin en pahalı yabancı futbolcu transferleri

bkz: Türkiye'ye transfer edilen ilk yabancı futbolcu kimdir?

bkz: Türk Futbol Tarihinin En İyi Türk Kalecileri

bkz: Türk Futbol Tarihinin En Başarılı Yabancı Kalecileri

bkz: Türk Futbol Tarihinin En Kaliteli 20 Yabancı Transferleri

bkz: Türkiye Futbol Tarihinin En Başarılı Yabancı Teknik Direktörleri

bkz: Türk Futbol Tarihinin En İyi 11'i

roni

12.02.2021 13:20

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Futbolda 1959 öncesi şampiyonluklar neden sayılmıyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.