5.00 / 1 oy

Türkiye'ye transfer edilen ilk yabancı futbolcu kimdir?

Futbol tarihimiz konusunda elimden geldiğince paylaşımlar yapmakta ve futbol tarihi bilgim elverdiğince listelemeler yapmaktayım. Son dönemlerde paylaşmış olduğum yazılardan bazıları için:

bkz: Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Kalecisi Kimlerdir?

bkz: Türk Futbol Tarihinin En İyi Türk Kalecileri

bkz: Türk Futbol Tarihinin En Başarılı Yabancı Kalecileri

bkz: Türk Futbol Tarihinin En Kaliteli 20 Yabancı Transferleri

bkz: Türkiye Futbol Tarihinin En Başarılı Yabancı Teknik Direktörleri

bkz: Türk Futbol Tarihinin En Kazık Yabancı Transferleri

Bugün, hiç bilmediğimi fark ettiğim bir bilgiyi merak ederek araştırdım ve buradan paylaşmak istedim. Türk futbol tarihinin ilk profesyonel futbolcu transferi kimdir desem kaç kişi doğru yanıtlayabilir? Açıkçası ben bu bilgiyi yaşım yetmediği için bilmiyordum, ama böylece öğrenmiş oldum.

Türk futbol tarihinin ilk yabancı futbolcu transferi, 1951 yılında Adalet takımına transfer olan Oscar Garo isimli oyuncudur. Adalet Kulübü'nin adını çok kere futbol tarihimizde görmüş olmama karşın maçlarını izlemeye açıkçası yaşım yetmedi. Ancak ilk kez yabancı transferi yapabilecek kadar güçlü bir İstanbul takımı olduğunun altını çizmek gerek. Bu arada o yıllarda Türk futbolundaki yabancı oyuncu sayısı sınır sadece 1 idi.

Oscar Garo'dan sonra binlerce futbolcunun lig kulüplerimize transfer olduğunu ve hatta bugün yabancı sınırlamasının olup olmamasının gerekliliğini tartışıyorken o zamanlar sadece tek bir futbolcunun yabancı olarak Türkiye'ye transfer olmuş olması bence olağanüstü ilginç bir bilgi.

roni

07.02.2021 10:48

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 18 Mayıs 2021 00:14
  3

  bir de bu adama sormak lazım aslında hayat hilkayesini, şimdiki yabancılar gibi el üzerinde tutulduğunu pek sanmıyorum dönemin şartlarında. takım arkadaşları ile nasıl anlaştı, kulüp taraftarları kendisine nasıl tepki gösterdi, kariyeri ve yaşantısı nasıldı çok merak ettim

 • 8 Eylül 2022 02:40
  0

  nereden nereye, daha birkaç hafta önce cristiano ronaldo'nun önce galatasaray'a sonra da fenerbahçe'ye transferi konuşuluyordu, üstelik transfermark'ta da baya baya %50 civarı ihtimal veriliyordu

 • 8 Eylül 2022 03:39
  0

  şampiyonlar liginde kendini son kez gösterme fırsatı arayan bir efsanenin ne amaçla bu kulüplere gelmesi bekleniyordu ben de onu anlamadım, sanki adamın paraya ihtiyacı var

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Türkiye'ye transfer edilen ilk yabancı futbolcu kimdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.